Pěstuji Jalovec vodorovný | Přidejte tip na pěstování Jalovce vodorovného | Přidejte fotky Jalovce vodorovného
Jalovec vodorovný pěstují: Zatím nikdo, buďte první.
Tento jalovec má nízký, po zemi rozprostřený růst. Má oba typy šedozeleně zbarvených jehliček (pichlavé i ploše slisované). Samičí rostliny zdobí drobné jalovčinky dozrávající za 2–3 roky.
Plazivý jalovec pochází ze Severní Ameriky, je silně světlomilný, na půdu a zálivku velmi nenáročný, dobře se mu daří i na suchých nebo písčitých půdách. Dobře se hodí pro městské prostředí.
Mezi mnoha zajímavými kultivary lze vyjmenovat například výrazně modrošedě zabarvené Glauca, Douglasii, rychle do šířky rostoucí Hughes nebo drobný, pomalu rostoucí Wiltonii, který je velmi vhodný do skalek. Zeleně zbarvený ploše rozprostřený je Prostrata, na konci vystoupavé větve má kultivar Plumosa.
Nízký plazivý keř se výborně uplatní na silně vysychajících půdách, kde dokáže nahradit travní porost. Je důležité si ohlídat, aby ho nepřerostl plevel či jiné rostliny, protože špatně snáší zastínění. Proto je na bohatších půdách výhodné pravidelně obnovovat vrstvu mulče kolem rostlin, aby se předešlo případnému zaplevelení. Též se hodí ke zpevnění suchých svahů a strání. Dobře se hodí pro pěstování v kamenných truhlících a jiných venkovních nádobách.
Zelené větvičky jsou jedovaté. V zimě se keř ze svrchní strany vystavené mrazům zbarvuje do působivé šedavě fialové barvy. Pokud by vás neuspokojil zde uvedený výčet, vydejte se do zahradnictví, kde lze sehnat celou řadu kultivarů dalších jalovců různých barev i tvarů. Všechny mají velmi podobné nároky na stanoviště i pěstování.
O Jalovci vodorovném ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.