Zelenec pěstují: Lamiia
Patří do čeledí Liliovité. Pochází z Afriky. Je to velmi odolná rostlina, která se hodí pro začínající pěstitele.
Zelenec vytváří husté trsy. Listy úzké, kopinaté, zelené nebo panašované barvy. Určitě stojí za povšimnutí kořeny, které jsou silné, dužnaté, světlé barvy. Vytváří převislé výběžky, na kterých vyrůstají mladé rostlinky. Květy nejsou příliš výrazné – jsou drobné, bílé barvy.
Potřebují dostatek světla, ale na jaře nesnáší přímé slunce. Postupně si však přivykne a přes léto už tolik nevadí. Teploty přes léto snáší vysoké, přes zimu stačí 10°C. Zálivka v létě vydatná, v zimě podle teploty omezená.
Každý rok na jaře rostlinu přesadíme do nové kvalitní zeminy. Během roku rosíme, na jaře stínujeme proti přímému slunci. Z listů otíráme prach nebo je osprchujeme vlažnou vodou.
Substrát středně těžký, propustný a humózní. Do spod nádoby umístíme drenáž proti přemokření.
Přihnojujeme od jara do podzimu jednou za 14 dní 0,1% roztokem plných hnojiv.
Rostlinu rozmnožujeme dělením trsů a nebo ze šlahounů. Jestliže si vybereme způsob množení dělením trsů, vyndáme rostlinu z květináče a „roztrhneme“ ji na více části. Každá část musí mít kořeny a listy. Následně listy i kořeny zakrátíme o jednu třetinu. Takto množíme na podzim nebo přes zimu.
Množení ze šlahounů je velmi jednoduché. Mladé rostlinky oddělíme a necháme je zakořenit v květináči po více kusech či jen ve vodě. Když vypustí kořínky, zasadíme je do květináčů.
Zelenci nejčastěji zasychají špičky listů. To je způsobeno suchým vzduchem. Zabráníme tomu častějším rosením rostliny. Ze škůdců se vyskytují pouze výjimečně mšice.
Zelenec se používá do venkovních sadeb, nejčastěji s letničkami do ornamentálních záhonů. Nebo ho můžeme sesadit společně s letničkami a pelargóniemi do truhlíku a mís.
O Zelenci ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.