Tato choroba je způsobována mikroskopickou houbou. Projevem na broskvoních jsou nepřirozeně tvarované listy, zbarvení listů dočervena nebo dožluta, listy mohou být přitom zesílené – masité a zkadeřené. Napadená místa a listy časem tmavnou a odumírají, listy tedy opadávají dříve než je běžné. Někdy jsou napadány i plody – ty jsou pak zdeformované a zbarvené podobně jako listy, žlutě až žlutočerveně.
Spory této houby přečkávají zimu v pupenech květů a listů a v koruně stromů, v podobě takzvaných blastospor. Na jaře pak rychle infikují rozvíjející se pupeny (především listové), a proto lze už na počátku vegetační doby pozorovat příznaky kadeřavosti.
Bohužel, jestliže se již infekce projevila, chemická ochrana ani jiné metody již nejsou účinné ani možné.
Existují však některé odrůdy, které jsou vůči kadeřavosti odolnější – těm bychom měli dávat přednost v případě, že se v dané oblasti choroba vyskytuje. Odolnější jsou například odrůdy Revita nebo Amsden.
U kadeřavosti broskvoní je v případě prevence nutná chemická ochrana. Ta musí být provedena ještě před rozvinutím listových pupenů (někdy je tedy nutná už na konci ledna nebo počátkem února) a často se používá postřiku přípravkem na bázi mědi, podobně jako u jiných houbových onemocnění.