Na své zahrádce můžete narazit na mnoho zdraví prospěšných rostlinek a bylinek, ze kterých si můžete vyrobit například domácí sirupy. Mezi nejatraktivnější a nejzdravější patří například levandule, ale také bezinky, z nichž je nejlepší bezinkový sirup. Mimochodem, věděli jste, že bezinkám se správně říká bez černý? Ať už rostlině říkáte tak či onak, zdraví prospěšných účinků je stále stejně. Pojďte se s nimi seznámit.
Než však přejdeme k pozitivním účinkům na zdraví bezu černého, pojďme se seznámit se samotnou rostlinou. Je to strom nebo keř? Zatímco někdo je toho názoru, že se jedná o strom, jiní jsou zastánci toho názoru, že je to spíše rozložitý keř. V každém případě dosahuje až do výšky šesti metrů. Lístky jsou vejčitého tvaru, lichozpeřené, kvítky jsou žluté, velmi intenzivní vůně.
Bez černý neboli také bezinka roste od května do června a plody jsou v podobě trsů černých kuliček. Jejich velikost se rovná zhruba šesti milimetrům.
Pokud bychom bez černý dali pod mikroskop, zjistili bychom, že je plný zdraví prospěšných minerálů a vitamínů. Konkrétně se v něm nachází vitamíny skupiny B, také kyselina panthotenová nebo vitamín A. A samozřejmě vitamín C, který funguje jako pevné rytířské brnění, respektive brnění z naší imunity dělá, čímž se imunitní systém stává nedobyvatelným viry i bakteriemi.
Pokud se rozhodnete černý bez zakomponovat do svého jídelníčku, můžete se radovat z mnoha pozitivních dopadů. Například podporuje činnost ledvin, zamezuje migrénám, dále také ulevuje od bolestí takzvaného periferního nervstva nebo bolestí páteře.
A co víc? Podporuje se také srdíčko a tím se zamezuje vzniku nebezpečných kardiovaskulárních onemocnění. Podporuje se vylučování vody z těla a ulevuje se od revmatismu a také od dny.