Jaro je pro někoho nejkrásnějším obdobím v roce. Využijme tento
čas pro přípravu zahrady, což pro nás může být zároveň relaxací. Zde
je několik tipů, jak nejlépe nastartovat jarní zahradničení.
Než na zahradě začnete vůbec pracovat, je potřeba si připravit vybavení. Ujistěte se, že jsou všechny vaše nástroje důkladně vyčištěny a sterilizovány. Nůžky na větve budou pravděpodobně potřebovat pořádně nabrousit a nezapomeňte ani na ostří sekačky na trávu. I lopaty budou potřebovat mírně nabrousit, zejména pokud mají špičatý hrot určený k zařezávání do půdy.
Pokud ještě nemáte kam své nářadí ukládat, můžete zvážit nákup plechové skříně různé velikosti, kterou můžete využít nejen v interiéru vaší garáže nebo dílny, ale také venku na zahradě. Dobrým pomocníkem vám bude také zásuvková skříň, ve které si budete moct rozdělit nářadí do jednotlivých přihrádek.
Po zimě je potřeba shrabat zahradu a vyčistit trávník od odumřelého listí a plevele. Pokud máte víceleté rostliny, ostříhejte odumřelý porost. Z garáže kromě sekačky vytáhněte také vertikutátor, který trávník provzdušní a vyčeše. Trávník tak zbavíte nejen plevele, ale i přebytečného mechu. Díky vertikutátoru se zároveň zvýší cirkulace vzduchu, tráva bude přijímat lépe vodu se světlem a rychleji poroste.
Během jara zkraťte stromy o uschlé nebo nemocné větve a zastřihněte takové výhonky, které se kříží nebo proplétají. Tím stromům a keřům pomůžete k jejich budoucímu růstu. Určitě je nezapomeňte postříkat přípravky proti škůdcům.
Výroba vlastního kompostu je skvělý způsob, jak snížit náklady na hnojiva. Do kompostu můžete přidávat kuchyňské zbytky, zahradní materiál nebo odřezky ze zahrady. Kompost zlepšuje strukturu půdy a vytváří přátelské prostředí pro užitečný hmyz a mikroorganismy. Je důležité doplňovat půdu kompostem alespoň na začátku každého vegetačního období.
Naší zahradu můžeme rozzářit spoustou jarních dekorací. V dubnu kvete nejvíce cibulových rostlin jako tulipány, hyacinty nebo narcisy. Jarní období je ideální dobou na vytvoření trvalkový záhonu. Zároveň je duben ideálním měsícem na vysazení jiřin, které pokvetou na podzim.
Měl bych takovou otázku. Vidím to tak, že letos asi budu muset na zahradu pořídit novou sekačku a chtěl bych se zeptat jestli někdo náhodou nemá zkušenost s těmi akusekačkami. Díval jsem se, že ty ceny jsou celkem příznivé, viz například https://www.aztechnika.cz/…aku-program/ Vydrží to ale něco? Má smysl takovou sekačku kupovat? Nebo se mám radši podívat po klasické benzínové?
Já nevím, já vytahuju z kůlny tak nějak všechno, co potřebuji. Ale je pravda, že toho nářadí moc nemám. Takové ty jednorázovky si raději půjčím. Na zahradě, kde není elektřina, si zařídím pronájem elektrocentrály, když pracuji se štěpkovačem. Kupříkladu. Nebo si vertikutátor půjčím v půjčovně běžného zahradního nářadí. Prostě se to vyplatí více než to kupovat. ;-)
Tak to já teď na jaře třeba po letech vytáhl z kůlny svůj šroubový kompresor. Na něco jsem ho potřeboval a zjistil jsem, že bohužel nefunguje tak, jak má. Nakonec to dopadlo tak, že jsem ho musel poslat na servis. Naštěstí to byla jen nějaká hloupost a šlo to opravit.
Na jaře většinou z mojí montované haly, kterou mám na zahradě, jako první vytáhnu motůčko, protože mě čeká práce. Hrabání listí, rozvoz substrátu a kůry. Všichni to známe. No a pak to jde ráz na ráz. Zahradní nářadí, sekačka, vertikutátor… A jede se na novo. Už se na to těším, až to letos zase začne. :)
No u nás je kůlna jen takový větší policový regál, takže to bude poměrně jednoduché. Máme jen malou zahradu a sekačku máme schovanou v garáži. Ale zase je tam na tom regále všechno, co potřebuju. Na to malou zahrádku to stačí. :) Hlavně jsou tam věci na pěstování květin (eventuálně na předpěstování). To mě čeká v případě chilli už za pár dní. :)