Ahoj holky, prosím vás, neznáte některá tuhle kytku? Máme už ji doma dlouho, ale vůbec nevíme, co to je. Kmínek má dole krátký kulatý, který je pak rozšířený a hranatý (pětiúhelník). Když odpadne nebo se odlomí list, tak teče trochu mléka. Květy má malé, z kterých se udělá tobolka a když uzrají semínka, tak se ta tobolka otevře a semínka vystřelí. Potřebuju vědět jméno, abych si mohla zjistit, jestli není třeba jedovatá, abysme ji z bytu odstranili (kvůli Jendovi). Tady jsou fotky:
Díky Katka
ähoj :-) také jí mám doma ale také nevím jak se jmenuje, takže já moc neporadím. Spíše budu vyčkávat jestli někdo nenapíše, že jí zná. Už jsem koukala do pár knížek o kytičkách ale nenašla jsem jí tam :-(
Ahoj holky,
já jí mám taky, je to sukulent Euphorbia česky pryšec, je jich mnoho druhů. proto jste tu vaši asi v knížkách nenašly. Ale ty Katy ji máš pěkně velikou, asi má u tebe dobré podmínky, já mám doma na ni hlavně v zimě moc teplo, nemám možnost ji dát někam do chladu. Myslím, že to jedovaté není, jen to mlíko by mohlo třeba způsobit nějakou reakci. Na internetu pod tím názvem určitě nějaká informace bude. zdraví Hela
tak jsem se raděj podívala sama, je tam jiný druh euphorbie, ale asi to bude platit na všechny :? http://botanika.wendys.cz/kytky/K33.php
Holky tu já mám, je moc krásná, ale pěstuju hoooodně nahoře, kam malá nedosáhne – jak píše helusa, je to pryšec a je jedovatý :twisted: tak bacha!
Jo, že je jedovatý jsem se dozvěděla v Receptáři prima nápadů – tam hodně varovali.
Helušo , zatím nejbližší tip byla Euphorbia Neohumbertii. Ale ta má trny a červené květy. Naše trny nemá a květy má bílé. Jinak ji máme v pokoji u okna a netopíme tu. Sluníčko má ranní. A chce hodně vody. Jinak ta semínka manžel furt někam cpe (i do květináče k té velké kytce – jak je vidět) a rostou nám nové a nové rostlinky. Akorát tedy nevím, co s tím budeme dělat…?
Katka
Tak už se na to přišlo v jiné diskuzi: Je to Euphorbia leuconeura!!!! Ale i vám samozřejmě děkuji za pomoc!!!!!!
Katka
Jéé, tak tuhle kytku jsem dostala od kamarádky a rovnou čtyři rostlinky :) , zatím jsou malinké, max. 10cm, ale už se těším, až vyrostou. Ale radši je asi trochu porozdám :? , už takhle ty kytky nemám kam dávat :roll: .
Můžu se jen zeptat, jak nejlépe tuto kytku pěstovat? Mám zasklený balkon, kde budu nechávat nějaké kytky dokud to půjde, tak jestli tam by jim to svědčilo? Zatím je mám v teple kuchyně :D .
Katka
Máme ji taky…
Pryšec tygrovaný Pryšec tygrovaný patří do tradiční rodiny pryšců o čemž svědčí už jeho tvar a růst. Rostlina má silný zelený zdužnatělý stonek, který má několik hran, na nichž jsou jemné chloupky hnědavé barvy. Listy jsou silné, pevné s matným leskem a při poranění roní bílé mléko, které je jedovaté, toť typická vlastnost pryšcovitých rostlin. Na listech je výrazné žilkování, které je v mládí dokonce bílé. Celá rostlina je velmi těžká a šťavnatá musíme tedy dbát na dostatečně těžký květináč, aby se nám nepřevracela, podobně jako tlustice. Dorůstá velikost až 50 cm, to ale až po několika letech pěstování. Nároky na pěstování: Nenáročná rostlina, snáší vlhký i suchý vzduch. Na teplotu také není vybíravý, jediné co nesnáší je přemokření na které reaguje povislými listy a uhníváním kořínků. Nejlépe mu je ovšem v teplé místnosti s jasným světlem, raději ne s přímým slunečním svitem. Zaléváme tedy ve chvíli, kdy zemina vyschne. Svědčí mu i mírné hnojení. Přesazujeme každý rok na jaře, starší rostliny každé dva roky do zeminy s dobrou drenáží, aby se zabránilo přemokření. Při přesazování ale musíme být velmi opatrní na snadné poranění rostliny a následným roněním jedovatého mléka. Ve zkratce: • Světlo: jasné, rozptýlené světlo, ne přímé slunce. Nedoporučuje se letnění. • Teplota: mírná až teplá, teploty okolo 20 stupňů, v zimě snese i méně. • Vzduch: nenáročná, vlhčení nepotřebuje, jen čas od času otřít prach vlhkým hadříkem • Zálivka: od jara do podzimu mírná, v misce nesmí stát voda a lépe až ve chvíli, kdy povrch zeminy vyschne. V zimě a při nižších teplotách vzduchu to platí dvojnásob. Snáší lépe vyschnutí než přemokření, které může zapříčinit hnilobu kořínků. • Hnojení: každé dva týdny, lze použít hnojivo pro kaktusy a sukulenty. • Množení: semeny, klíčí velmi rychle a spolehlivě. Mladá rostlinka má výrazné bílé žilkování a vypadá velmi hezky a elegantně. Se stářím pak tyto výrazné rýhy ztrácí. • Škůdci: vzácní, rostlina je velmi odolná díky silným listům. Zajímavost: Rostlina je typická svým „vystřelováním semínek". Na vrcholu stonku v paždí listů vykvete nenápadný květ a následně uzraje semínko. To pak s hlasitým lupnutím opouští mateřskou rostlinu, aby si našlo nové působiště. Jelikož i semena jsou mimořádně hořká a také jedovatá, tak se nedoporučuje pěstovat pryšec v blízkosti potravin či jinde, kde se semeno může dostat, kam nemá.
děkuju za informace, pěstuju to několik let, občas omladím, resp. vyměním za mladší z těch vystřelených – často se mi stane, že zapomenu zalít a listy opadají a pak není pěkná. ale vysřelovací jedovatá semínka jsou blbá, aby mi to svišť někde nesnědl. asi to někam zavřu, kytku, ne sviště :lol:
jo jednou jsem semínko sežrala v kafi :wink: fuj to bylo hořký jak čert a vyplivla jsem ho. Naštěstí žiju… ale kytka se stěhovala na chodbu, do kuchyně dostala zákaz. NiKi
Ahojda a co kdyby se ty seminka otrhala?? jde mi o to, ze kdybych je otrhala, tak aby mi nezahynula, kdyz mam holku uz vysokou metr a pul..
Odbornější článek je na http://www.alpinky.cz/…-leuconeura/
Ovšem v jednom se trochu mýlí – uvádějí „Dlouhodobý pokles teploty pod 10ºC rostlinu spolehlivě zahubí.“ Dlouhodobě je to možná pravda ale při přesazení asi 3ks 2-ročních rostlin na jaře 2008 na zahradu (Strážnice na JV Moravě) a na slunečnou stranu směr JZ tyto vydržely v zemině do podzimu (do přesazení zpět do domu). A to i na přímém slunci a tropickém vedru. suchu i bouřkách i poklesu teplot k ca. 5°C Je fakt, že listy se zabarvily a rostlině se výrazně zúžil stonek, dočasné zúžení pak znatelné v dalších letech.
my to máme to samé, ze zakrslého prcka vyrost pěkný stromek, ale opadávají mi spodní lisdty. Díočetla jsem se,že to je přímým světlem, musím ji dát dál od okna..máme ji doma všude, mám jich tak 20, malých miminek :-) je to bvelmi vděčná kytka..a opravdu je tak jedovatá?
Já jí mám také, mamča naprskla semínka do vedlejšího květináče a vyrostly dvě dětičky – všechno jsem to šoupla do hydroponie a všem se vede dobře. Semínka prskají asi na podlahu a jsou při úklidu vytřena. Já i pes jsme zdrávi a tak to s tou jedovatostí nebude tak zlé. :mavam:
:mavam: Posílám jednu fotku pryžce. V létě kytku letním na balkoně. Tedˇji mám na okně a omezila jsem zálivku. :mavam:
Ahoj. Chtěl bych se zeptat zda by jste mi prosím poradili. Dostal jsem semínka od kamaráda, a nevím jak to mám udělat, aby vyklíčila. Poraďte prosím.
Ahoj, Euphorbia leuconeura běžně vystřeluje semena do vzdálenosti i několika metrů. My máme poblíž ibišek a tam se vysemenila a začaly růst mladé rostlinky. Zbytek semen jsme posbírali ze země a sázíme rovnou do květnáčků s běžnou zeminou pro pokojové rostliny, občas přihodím semínko i k jiné kytce. Péče o květinu není složitá, prostě vysej semnena na povrch substrátu, zalij a čekej. Vyroste určitě.
Tuto květinu máme v dětském pokojíčku. Zatím to moc nevadí, protože malá je opravdu malá. Zatím nám spinká v dětské postýlce s kompletní výbavou . Tak je nepohyblivá a spíš spí. Co bude až povyroste, to uvidíme. Abychom ji nemuseli přesouvat na jiné místo. Květina je velmi pěkná. A nepotřebuje takovou péči.
The thrilling, high-stakes action of soccer penalty shootouts is replicated in the fiercely competitive game penalty shooters 2. Soccer fans and those looking for a quick and exciting sports challenge will find infinite enjoyment in its captivating gaming principles, tournament structure, and simple controls.