Nevíte prosím jaké hnojivo a kde koupit na fíkovník? A kdy pohnojit po přesazení z květináče na zahradu?
U nás pěstované odrůdy fíkovníku plodí bez opýlení. Odrůdy, které potřebují opylit u nás neplodí (opylení obstarává vosička žlabatka fíkovníková, která u nás nežije). U fíkovníků dovezených z dovolené, nemáme bohužel jistotu, že bude plodit.
Fíkovník dobře snáší řízkování, které provádíme v jarních měsících. Takto množené rostliny plodí již druhým rokem.
Rostlinu můžeme pěstovat od jara do podzimu venku na zahradě. Venku jej raději umístíme pod strom do stínu, aby se nespálil.
Fíkovník zimujeme při teplotě 0 až 10°C. Může zimovat i ve tmě, protože rostlina je opadavá. Při zimování nezaléváme, pouze udržujeme substrát mírně vlhký. Fíkovník potřebuje vegetační klid i když nemusí být tak výrazný. Pokud nemáme pro vegetační klid chladnou místnost, necháme fíkovník co nejdéle venku na balkoně nebo na zahradě. Mrazíky do –2°C mu neublíží.
Plody v naších podmínkách dozrávají v letních až podzimních měsících.
Rostlinu můžeme tvarovat řezem, který dobře snáší.
Půda Fíkovník se pěstuje v těžší, ale propustné půdě bohaté na humus, mírně zásadité až neutrální.
Velikost nádoby Nádoba by měla být dostatečně velká, protože fíkovník má bohatý kořenový systém. Fíkovník přesazujeme každý rok.
Zálivka a hnojení Během vegetace fíkovník vyžaduje dostatečnou zálivku a to zejména při tvorbě plodů. Přihnojujeme jednou za 14 dnů tekutými hnojivy.
ono je to trochu zamotanější. Jsou známy u nás rostliny, které rostou několik roků volně, ale samozřejmě za určitých podmínek. Jsou vyšlechtěny kultivary, které snesou i mráz. Pokud vysázíme rostliny do volné půdy, je nutné zvolit nejteplejší stanoviště a první léta rostliny důkladně na zimu přikrýt. Původní druh snesl mráz do –15°C. Dnes některé odrůdy vydrží i větší mrazy navíc, když je rostlina starší, vydrží i větší mráz. Přihnojení je vhodné, ale opatrně s dusíkem. Určitě postačí cererit, kde jsou i stopové prvky anejlépe aplikovat ve volné půdě v zimě na sníh. V nádobách pak buď rohpuštěná ve vodě, nebo přímo do nádoby před rašením. Pokud máte zájem o více informací, tak navštivte: http://www.fikovniky.com/ http://www.uzitkoverostliny.estranky.cz/…carica_.html