Dobrý den, dlouhé roky jsme na opoře pro dvě rostliny pěstovali hrozno, ale každoročně jsme bojovali s plísní i na vzdory postřiku. Rozhodli jsme se hrozno zlikvidovat a nahradit jej kiwi. Jelikož jde pouze o dvě sazebná místa, snažil jsem se zjistit, které kiwi je samosprašné, protože mi bylo líto nechat jeden stromek bez úrody. Bohužel čím víc jsem pročítal internetové diskuse, tím víc jsem byl zmaten, protože na každé jsem se dočetl něco jiného. Poraďte mi prosím, jaký druh a odrůdu vybrat, a hlavně kde v Ostravě a okolí rostliny sehnat. Hornbach a podobné markety mají poměrně omezenou nabídku a prodávané odrůdy jsou většinou (podle diskusí na netu) k ničemu, a online obchodům příliš nevěřím (když zboží nevidím před koupí). Podle toho, co jsem vyčetl, možná by mohla být A. arguta kultivar Ananaskaja, Issai, Weiki, nebo Ašoko, nale na internetu se názory liší…
Zdravím, ráda bych začala pěstovat kiwi. Na http://www.homezin.cz/…estovat-kiwi jsem se dočetla, že nejdůležitějším kritériem dobrého pěstování výběr vhodného místa. Jen jsem se jaksi nedozvěděla, jaké to místo to. V diskuzi pak někdo říkal přímé slunce, jiný polostín, závětří atd. Může mi teda někdo poradit?
tak co vaše kiwi? Letos je to už 50 let co pěstuji různá kiwi, tak něco vím, ale komunikuji jen e-mailem nokal1@seznam.cz jsem ve frýdek-místek.
Tak s kiwi budete mít při pěstování ještě větší problémy než s hroznovým vínem. Můj švagr je výborný vinař a má kiwi nasázené na kraji vinohradu. No a to kiwi se mu vůbec nedaří; myslím si, že je na techniku pěstování ještě náročnější než vinná réva. Jinak k té vinné révě – existuje propracovaná metodika stříhání, vyvazování, vylamování a postřiků speciálně pro vinnou révu. Pokud se něco z toho nedodržuje, máte smůlu a sklízíte nula nula nic. Vinná réva je totiž u nás nepůvodní rostlina. V Čechách se rozšířila za vlády Karla IV., na Moravě je předpoklad rozšíření asi o 200 let dřív. Takže je tu relativně krátce a nestačila si zvyknout…
A jdi ty brebto. Pestovani kiwi je naopak jednoduzsi nez pestovani revy. Staci spravny druh /takze issai, jediny 100% samosprasny, arguta, kolomikta/, zasadit podle rady zkuseneho pestitele a v podstate dal staci jen 1–2× rocne prihnojit. Tot vse! Skudce nema, na choroby netrpi. A jestli nekomu nejde nektere ze mnou vyjmenovanych kiwi, tak holt dela nekde chybu anebo kdovi co kde koupil. Zasadne kupovat jen u pestitele, ne v marketech!!!
Ještě pár poznámek. Pokud jde o A. arguta a A. kolomikta, tak u těch
je jediný problém v pěstování a to jsou, jako u spousty jiných ovocných
dřevin) pozdní mrazíky. Dnes (29.4.)mají oba druhy asi 30 – 50 cm nové
výhony a ledoví muži, by je dokázali popálit. Oba druhy velice rychle
zregenerují. Že by vůbec netrpěly žádnou chorobou nebo škůdci také
není úplně pravda. Např v loňském roce jsem na některých keřích,
sporadicky, pozoroval výskyt puklice. Pokud chcete je jeden keř, je dobré asi
zvolit odrůdu Issai, o které píše kolega. Pokud by jste se rozhodl, že
zasázíte více odrůd, pak je dobré doplnit výsadbu samcem (asi 1:5–6),
protože nepředpokládám, že by jste zasázeli všechno od jedné odrůdy.
Oba druhy jsou teplotně dostatečně odolné pro naše polohy.
Co se A. chinensis tam s výskytem chorob je to stejné – netrpí u nás
chorobami. Problémem u mohou být zimní teploty. Z odrůd, které už
pěstuji déle, tak rostliny přečkaly teploty –18,4°C. Mám ale doveženou
odrůdu z Ukrajiny, která dle autora šlechtění by měla přečkat
podstatně nižší teploty. Zatím to ale nemohu potvrdit, protože dvě
poslední zimy neměly chladnější den, pod – 11 °C. Dokonce ) na rozdíl
od většiny ostatních odrůd) by měla být tato odrůda samosprašná. Něco
dál průběžně doplňuji na svém webu. www.zahradanamorave.wgz.cz
Mam issai, 100% samosprasny. Pak argutu a kolomiktu, pochopitelne se samci, bez samce tyto neplodi. Za asi 11 let ani 1 skudce, jak uz jsem psal. Mrazuvzdornost techto 3 nejspolehlivejsich odrud je az –40 st. Jasne ze mraz muze spalit poupata, to u vsech ovocnych stromu a keru!
A jinak neznam zadne ovoce jehoz pestovani je jednoduzsi nez pestovani sibirskych minikiwi. Nedelejme z toho vedu, fakt se o nej v podstate netreba nijak starat. Na rozdil od bezneho ovoce ne.
Z vlastní zkušenosti vím, že kiwi nesnáší postřiky na vinohrad. Vysadili jsme oba druhy (velké chlupaté i minikiwi) hned vedle vinné révy. Nechtěně, spíš z neznalosti, listy, které zasáhl postřik, začaly schnout. Uschla nakonec celá rostlina velkého chlupatého kiwi, minikiwi přežilo, ale vždy při stříkání jsme ho přikryli.
Zdravím. Cose týče kiwi (předpokládám, že se bavíme o Actinidia chinensis) určitě bych Vá dokázal poradit, nicméně kdo má bohaté zkušenosti s pěstováním tohoto kiwi je Otto Leiss z Poštorné. Na jeho webu si můžete prohlédnou co se dá u nás vypěstovat ve volné půdě – http://www.subtropy.webgarden.cz/kiwi případně se poradit – zde je jeho email – subtropy.leiss@seznam.cz. Nobo se přímo poinformovat na kiwiforu a zde se rozebírá i spousta jiných rostlin – http://www.kiwiforum.cz/forum/ a něco se dá nastudovat i Zdeňka Černocha – http://www.exotickerostliny.cz/. No a co se týče révy vinné, tak věřím tomu, že při dnešním bohatém sortimentu by se dalo vybrat i něco pro Vás co by nebylo příliš náročné na pěstování. I v tomto bych dokázal poradit, nicméně opět znám zkušenější pěstitele, kteří Vám nejen rádi poradí, ale lze u nich zajistit kvalitní sadební materiál. Takže jednak Ing.Ivo Kotrle z čelechovic – http://bredwine.wz.cz/…0tabulka.htm potom stránky Riszarda Piatka, který má školku v Zawadě – asi 330 km z Brna web – http://www.winorosl.pl/…norosli.html. Zajímavé popisy a sposta informací (pokud umíte rusky) je zde – http://vinograd.info/…a-vinograda/ pokd se prolkikáte dá se odsud i koupit. Přeji Vám pěstitelské úspěchy
Zdravím, už je to nějaký ten pátek zpátky, co jsem to tu psal. Nakonec máme Weiki, poprvé plodilo loni, a dokonce oba keře(což jsem úplně neočekával). Plody byly dost aromatické. Letos čekám větší úrodu, tak uvidíme. A co se týče chorob a škůdců, zatím jsem neodpozoroval nikoho konkrétního, ale podle znaků na listech usuzuji, že cosi tam bylo, jen nevím, co (puklice ne). Uvidíme, jak to bude vypadat letos.