Afrikán pěstují: Lenka 38, iris66, sud
Jedná se o jednu z nejznámějších a nejvděčnějších letniček. Je původem z Ameriky, jen velice málo druhů pochází z Afriky. Přesto se pro ni ujal název afrikán.
Rostlina není náročná na stanoviště ani na půdu. Lépe prospívá v půdách humózních, na slunci, snese i polostín. Krásná je jak v truhlíku, tak i jako obruba záhonů. Krásně vynikne s lobelkou, hvozdíkem nebo šalvějí. Je vhodná také k řezu, ve váze dlouho vydrží.
Afrikán je poměrně nenáročná letnička. Lépe je ji předpěstovat v březnu a dubnu v pařeništi, semena vyséváme jednotlivě do malých květináčků nebo sadbovačů, nemusíme pak znovu přesazovat. Klíčí na teple, zeminu udržujeme stále vlhkou. Na stanoviště přesazujeme koncem května, před květem. Vzdálenost záleží na druhu. Rostliny nesnáší mráz, přesazování v době květu jim také neprospívá. Kvete od května až do října. Na podzim lze snadno sebrat semena pro jarní výsadbu.
Letnička byla vyšlechtěna do mnoha podob.
Pro přehlednost uveďme tři základní druhy, které mají velké množství kultivarů.
Vzpřímený, plnokvětý afrikán, který dosahuje výšky až 50 cm. Kvete ve žluté a oranžové barvě, ne hnědě, v poslední době se objevuje také bílý kultivar „Vanila“.
Má rozkladitý, rozvětvený stonek s více květy v odstínech žluté, oranžové a hnědé. Květy jsou různě probarvené, jednoduché i plné dle kultivaru.
Drobný listem i květem, květů na jedné rostlině je velký počet, mají barvu žlutou nebo oranžovou, je nejméně aromatický
Aksamitník prokazatelně odpuzuje háďátka, je dobré ho vysazovat mezi rajčata i růže.
Desinfikuje půdu před jakoukoliv výsadbou. Je však oblíbenou potravou slimáků.
Je lehce fofotoxický, proto pozor na pletí záhonu za plného slunce, může způsobit kožní vyrážku.
Někoho odpuzuje jeho silně aromatická vůně.
O Afrikánu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.