Angrešt pěstují: Lacenka, Janaen
Jde o evropský druh, planě stále roste ve skalních úžlabinách. Plody ale nejsou chutné. Pěstuje se jako keřík, ale nejčastějším tvarem je malý stromek s korunkou. Výška kmínku bývá 90 cm. Je to samosprašný druh, který se dožívá vyššího věku asi dvaceti let. Dřívější jméno bylo srstka obecná. Plody jsou kulaté, do 4 cm velké a s vyšším obsahem vitamínu C. Zrají asi po dvou měsících od doby opylitelného květu, tedy v průběhu července. Plodí na dvouletém dřevě a již druhým rokem po výsadbě. Slupka je chlupatá a podle odrůdy tenká až tvrdá. Na dřevu jsou větší trny. Jeho nejhorším nepřítelem je americké padlí. Když bylo na začátku roku 1911 na našem území poprvé popsáno, stihlo zničit veškerou angreštovou kulturu. Za necelý rok.
Dobře roste v propustných a živných půdách, s dostatkem vláhy. Vyžaduje mírně kyselé, nebo neutrální pH. Daří se mu ve vyšších polohách, mezi 400–500 m n. m. Stanoviště by mělo být otevřené a vzdušné. 8°C průměrné roční teploty a 800 mm ročních srážek je ideální pro zdravý růst.
Zatím jednoznačně nejlepší podnoží se ukazuje meruzalka zlatá (Ribes aureum). Je to domácí středoevropský druh a za posledních několik desítek let byl vyšlechtěn do obrovského množství forem, které nejlépe odpovídají vlastnostem jednotlivých štěpovaných druhů. Pro angrešty a rybízy jsou nejvhodnější ty meruzalky, které jsou bujné, ale přesto nevytváří výhony z kořenů. Vyznačuje se mrazuvzdorností, suchovzdorností a rovnoměrným růstem.
Tip: pro správné ukotvení stromku používejte železné pruty. Kmínek přivažte k tyčce plastovými řetízky.
Po výsadbě je nutností hluboký výchovný řez. Optimálním tvarem ve stromkové formě je kotlovitá koruna. Často z podnože vyrůstají plané letorosty, ty je třeba od báze zastřihávat. Pětileté dřevo není ideální, proto ho průběžně vyřezáváme. Udržovací řez se provádí v únoru – letorosty ponechte jen na 2/3 původní velikosti a na vnější pupen.
Keř – je výhodný tím, že neustále obrůstá novými plodnými letorosty. Dožívá se také vyššího věku a má větší plodnou plochu.
Stromek – dožívá se kolem osmi let, ale jeho plodnost je díky výše postavené korunce oproti keřovým formám jistější.
Můžeme rozdělit podle doby dozrávání na rané, středně rané a pozdní. Vzhledem k nesmírným škodám způsobeným americkým padlím, doporučuji věnovat vysokou pozornost při nákupu odrůd. Nejjistější je nákup rezistentních odrůd, zejména těm, které pocházejí z USA. Níže uvedené odrůdy jsou vůči americkému padlí a dalším plísním je rezistentní.
Vyšlechtěna byla v USA. Poměrně nenáročná odrůda, dobře prospívá i v horských oblastech. Používá se jí zejména na keřové tvary. Plod je červený, dozrává koncem července.
Též z USA. Jde o středně ranou odrůdu, která má slabší trny. Plody jsou nažloutlé na zeleném podkladu, kolem 3 cm velké. Chuť je sladce kyselá.
Původem z USA. Jde o středně ranou odrůdu, s většími trny. Plody jsou veliké, často přes 4 cm, tmavě červené až nachové, chuťově velmi zajímavé – jsou sladké a jemně připomínají hroznové víno.
O Angreštu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.