Begónie patří do čeledi Begonovité. Pochází z tropických a subtropických oblastí Ameriky v deštných pralesech. Je to velmi rozsáhlý druh a má až kolem 1000 odrůd.
Begónie potřebuje dostatek rozptýleného světla, nesnáší však přímé slunce. Teploty by se měli pohybovat v létě okolo 25°C a v zimě by neměli klesnout pod 19°C. Zálivka musí být pravidelná. Zaléváme odstátou vlažnou vodou, musíme zalévat spodem – ne na list.
Během roku obíráme oschlé listy. Jednou za dva roky je vhodné rostlinu přesadit do nové zeminy. Begonie dobře snáší řez, takže rostlinu můžeme zaštípnout. Tím podpoříme rozvětvení rostliny.
Rostlina potřebuje lehčí, humózní substrát. Takže je vhodná rašelina smíchaná s pískem a malými kousky dřevěného uhlí. Do spod je vhodné dát drenáž.
Hnojit bychom měli od konce března do října. Přibližně jednou za týden hnojivem pro pokojové rostliny okrasné listem.
Begónii množíme listovými nebo stonkovými řízky. Řízky odebíráme v létě ze zdravé matečné rostliny. Po odebrání necháme zakořenit ve vlhké směsi rašeliny a písku při teplotě 21 až 26°C, ve vysoké vzdušné vlhkosti.
Na rostlině můžeme ze škůdců nalézt mšice, puklice, štítěnky. Když se nám na listech objeví skvrny, je nejspíš špatná zálivka nebo jde o poškození sluncem.
Je to opravdu velmi hezká a zajímavá rostlina. Listy jsou nepravidelně srdčité, velké, dlouhé a na povrchu chloupkaté.Barva listu je tmavo-červená se stříbřitou kresbou. Řapík rostliny je velký, silný s chloupky.
Má listy nepravidelně srdčité až kulovité. Povrch listu je zajímavě hrbolkovitý. Barva listu zelená s hnědou žilnatinou.
Listy begonii se používají i do vazby k řezaným kytkám.
Begonií okrasných květem je opravdu hodně druhů a každá má svůj charakteristický vzhled a odlišné nároky. Můžeme je použít jako dárkovou květinu, která se hodí se do každého interiéru. Jsou to sezónní rostliny, které se pěstují pro krásné kvetení.
Jsou nejvýznamnějšími kvetoucími Begoniemi. Jejich výhoda je, že se dají pěstovat celoročně a snáší i interiéry se suším vzduchem.
Je to víceletá trvalka keřovitého tvaru. Dorůstá do výšky až 50cm. Listy jsou nepravidelně srdčité, po okraji pilovité. Povrch listu je chloupkatý. Květy jsou plnokvěté v různých pestrých barvách. Například bílé, žluté, fialové, červené či růžové.
Begonie elatior je krátkodenní rostlina. To znamená že potřebuje 14 hodin světelného dne aby vytvořila květ. Proto jí můžeme pěstovat jako řízenou kulturu a přivést jí ke květu kdykoli v roce. Délku dne ovlivníme tak, že uměle zkracujeme zatemňováním rostliny. Optimální teplota pro begonii je v létě 20°C a v zimě nesmí klesnout pod 18°C. Zálivka spodní, pravidelná, odstátou vodou.
Jestliže máme rostlinu jen po dobu květu, přesazovat jí nemusíme. Chceme-li ale rostlinu pěstovat dále, tak po odkvětu přesadíme a seřízneme jí o dvě třetiny.
Substrát musí být lehčí, propustný, s vyšším podílem rašeliny pro kyselejší pH, které musí být 5,5 až 6,5.
Přihnojujeme během doby kvetení každý týden hnojivem pro květ.
Begonii elatior rozmnožujeme vrcholovými nebo listovými řízky. Řízky potřebují teplotu 25°C a vysokou vzdušnou vlhkost. Za čtyři až pět týdnů se začnou objevovat mladé rostlinky, které opatrně rozdělíme. Pro kompaktní vzrůst rostliny zaštipujeme.
Bakterióza listů a stonků, různé houbové choroby, pravé padlí a plíseň šedá. Ze škůdců háďátka, mšice a molice.
Roste jako jednoletá bylina. Je velmi mohutná a vyrůstá do výšky až 50 cm, proto potřebuje oporu. Listy jsou nepravidelně srdčité, po okraji vroubkované. Květenství v hroznech složené z drobných květů. Barvy růžové nebo bílé.
Potřebuje dostatek světla, ale ne přímé slunce. Teplota 20 až 25°C. Zálivka musí být spodní, odstátou vodou.
Rostlina se pěstuje jen jeden rok, proto přesazování odpadá. Během roku vyvazujeme k opoře a obíráme odkvětlé květy.
Rozmnožujeme vrcholovými řízky. Řízky odebíráme celoročně, nejlépe však od dubna do srpna. Postup je stejný jako u předchozí Begonie elatior.
Bakterióza listu, praví i nepraví padlí. Ze škůdců háďátka, molice a mšice.
Begonia corralina má keřovitý růst. Listy nepravidelně srdčité, velké, na rubu červenofialové, z vrchu zeleno bíle tečkované. Květenství převislé hrozny, nejčastěji růžové nebo červené barvy. Používá se jako solitérní rostlina.
Nároky, pěstování, množení a choroby se škůdci stejné jako u dvou předešlých begónií.
Jak pěstovat begonie - jaká zem