Blahočet pěstují: Achdarek, Jirina
Patří do čeledi Blahočitovité. Pochází z ostrova Norfolku. Obecně se jí přezdívá pokojový smrček.
Jsou to jehličnaté stromy. V domovině dorůstají do výšky až 65 metrů, u nás od 1 do 6 metrů. Větve mají uspořádané v patrovitých přeslenech na rovném kmínku. Celá rostlina je hustě porostlá jehlicemi. Používají se jako solitery do velkých interiérů a nebo je v létě můžeme dát ven do polostínu.
Nesnáší přímé slunce a potřebují polostín. Teploty v létě by se měli pohybovat kolem 20°C, v zimě rostlině stačí jen 5 až 10°C. Potřebuje dostatek vzdušné vlhkosti, nesnáší suchý vzduch. Zálivka musí být pravidelná, blahočet nesmíme přelít, ale ani nechat kořenový bal vyschnout – je na to velmi citlivá.
Přesazujeme jen málo. Bohatě stačí každé tři až čtyři roky. Při přesazování nesmíme rostlinu zasadit hlouběji než předtím, protože by nám kmínek zahnil. Během léta určitě rosíme pro zvýšení vzdušné vlhkosti. Jestliže na rostlinu svítí slunce, musíme jí zastínit. V zimě rostlině dopřejeme vegetativní klid tím, že snížíme teplotu a budeme méně zalévat.
Blahočet potřebuje středně těžký substrát. Musí být propustný, humózní s pH 4 až 5. Do spodu nádoby je vhodné dát drenáž proti přemokření.
Přihnojujeme každé tři týdny 0,1 až 0,2% roztokem plných hnojiv. K rostlině můžeme přidávat i kompost.
Rozmnožovat blahočet je velmi obtížné a v domácích podmínkách nemožné. Množí se semenem, která dovážíme z jejich domoviny a nebo vrcholovými řízky u kterých je ale malá pravděpodobnost, že se ujmou. Proto je lepší si rostlinu koupit.
Škůdci se téměř nevyskytují. Příležitostně ale můžeme narazit na červce. Při špatných teplotách a malé vzdušné vlhkosti zasychají a odumírají větvičky.
Araukárie - blahočet ztepilý - pěstování