Brambořík pěstují: JVP, céčko, ic2ykm3vh, carodejkam
Brambořík řadíme do čeledi Prvosenkovité. Pochází z Malé Asie a jihovýchodní Evropy. U nás je to hned po vánoční hvězdě nejoblíbenější rostlina, která patří k Vánočním svátkům.
Listy u Bramboříku jsou na dlouhých řapících, srdčité, oválné se stříbřitou kresbou. Květy pětičetné, korunní plátky jsou ohnuté na zpět, střed je vysunutý. Květy v různých barvách, plnokvěté nebo jednoduché.
V zimě potřebuje rostlina dostatek světla, přes léto jí vyhovuje polostín. S teplotou je to náročné, protože jestli chceme aby nám rostlina dlouho kvetla, musíme jí zajistit teploty jen kolem 15°C. Zaléváme v době růstu a v létě na list, v době květu zaléváme spodem.
Po odkvětu je vhodné rostlinu zasadit do volné půdy na zahradu do pohostinného místa. V září hlízu vyjmeme ze země a zasadíme jí do nové zeminy tak, aby nám polovina hlízy koukala.
Substrát potřebuje brambořík lehký, humózní s kyselým pH 5,5 až 6,5. Hnojíme během květu každých 14 dní hnojivem na květ. Po zatažení listů nehnojíme.
Rozmnožujeme semenem. Semena jsou velká, hnědé barvy a klíčivost si udržují až 5 let.Vyséváme na podzim do truhlíku propařené rašeliny. Semeno klíčí při teplotě 18 až 21°C a potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost. Vyklíčí nám přibližně za 5 týdnů. Po vyklíčení za 8 až 10 týdnů rostlinky přepichujeme, aby měli dostatek prostoru pro růst – hlíza bude těsně pod povrchem.
Dále bramboříky, které mají 5 až 7 listů hrnkujeme do květináčů – hlíza je stále pod zemí. V červenci musíme rostlinky přesadit do většího květináče (průměr květináče 12cm) a tehdy už musíme nechat špičku hlízy nad zemí. Dále rostlinky dopěstováváme při teplotě 18 až 20°C, pravidelně zaléváme, rosíme a přihnojujeme. Kontrolujeme, jestli mladé rostlinky netrpí choroby nebo škůdci.
Na bramboříku můžeme najít mšice, nosatce, třásněnky, červce. Z chorob se nejčastěji objevuje bakteriální hniloba, plíseň šedá a padlí.
Brambořík je fotoperiodicky neutrální což znamená, že nereaguje na délku světelného dne a kvést může kdykoli během roku.
O Bramboříku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.