Brokolici pěstují: julisek
Zahrnuje i brokolici, kterou lidé v ČR začínají teprve objevovat. Jedná se o jednoletou, velmi starobylou zeleninu, původem z malé Asie, pěstovaná pro zdužnatělé květenství (růžici). Má středně silný kořenový systém a zdužnatělý košťál, na němž jsou spirálovitě nahloučené listy s velmi dlouhou čepelí. V druhé části vegetace z růžice vyrazí až 1m vysoký květní stonek s čtyřčetnými květy, ze kterých se po opylování vyvine plod – šešule s několika černými olejnatými semeny uvnitř.
Brokolici nejlépe vyhovují těžší půdy s dostatečným poměrem půdní vláhy a optimální pH je 6–7,5. Nejlepší výnosy dává v řepkařských pěstitelských oblastech.
Osivo brokolice je drahé a pro potřeby zahrádkářů jsou na trhu k dostání sazenice jarních, letních a podzimních kultur, jejichž výsadba se provádí, když rostliny několik pravých listů. Nákupem předpěstované sadby si ušetříme pracný proces pěstování semenáčů.
Jarní kultury se vysévají v lednu nebo v únoru, v dubnu nebo v květnu se vysazují na záhon do sponu 45 × 45 cm. Sklízíme probírkou vhodných růžic již v červnu.
Letní kultury se vysévají od března do května a na záhon se vysazují v červnu do sponu 50 × 45 cm. Sklízet je možné v červenci nebo v srpnu.
Podzimní kultury se vysévají v červnu, výsadba probíhá v červenci do sponu 50 × 40 cm a sklízet je možné do konce října.
Půdu bychom měli udržovat bez plevelů a pravidelně okopávat. Během vegetace je brokolice méně náročná než květák, lépe odolává klimatickým podmínkám a patogenům, ale závlahu provádíme pravidelně, protože porost nesmí vyschnout.
Brokolice je plodina první trati a nároky na živiny má stejné jako květák. Při hnojení bychom neměli překračovat doporučené dávky dusíku, brukvovitá zelenina a obzvlášť brokolice kumuluje dusičnany. Celková dávka dusíku včetně přihnojování by neměla činit více než 20g/m2 . Platí, že se má na podzim dodat hnůj, povápnit dolomitickým vápencem a přidat do půdy dávku 6,5 g/m2 P2O5 a 45g/m2 síranu draselného. Brokolice nesnáší chlor, který se vyskytuje v některých hnojivech. Během vegetačního období dbáme na dostatečný obsah mikroprvků, hlavně bóru a molybdenu v půdě.
Brokolici napadají jen nejčastější patogeny brukvovité zeleniny, jako jsou tyto.
Remontující, bohatě větvená odrůda se světle zelenými růžicemi.
Velmi odolná odrůda s vegetační dobou 90 dní, je vhodná pro celoroční pěstování, ale nejlépe se osvědčuje při jarní výsadbě pod fólií.
Hybridní brokolice s vegetací dlouhou 90 dní. Růžice jsou velmi pevné.
Poloraná odrůda brokolice s vegetací dlouhou 75 dní. Růžice má namodrale ojíněné, se zrnitým povrchem.
Poloraná hybridní brokolice s vegetací dlouhou 75 dní. Je tolerantní k houbovým chorobám.
V hlávkách brokolice se dá nalézt 8% bílkovin, 3% vlákniny, mnoho beta-karotenu, hodně vitamínu C a E a obsahuje vyšší poměr minerálních látek než květák. Brokolice je hůř skladovatelná, proto je lepší ji co nejdřív spotřebovat. Upravuje se dušením, vařením, může se smažit nebo povařenou přidat do originálních salátů a často bývá také součástí mražených zeleninových směsí. Konzumace brokolice pomáhá při předcházení deficitům různých minerálních látek, pomáhá s vyživováním chrupavky kloubů a je prevencí rakoviny.
O Brokolici ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.