Černý rybíz pěstují: Lacenka, JVP, patinka12, sud
Oproti červenému a bílému rybízu je nižší, dosahuje asi 1,5 m vzrůstu. Má také kratší životní cyklus, 10–12 let. Odlišuje se především velmi vysokým obsahem vitamínu C v plodech a příjemným arómatem, které se uvolňuje z listů. Plody jsou chuťově mnohem výraznější. Pro správný růst potřebuje dobrou zálivku a humóznější půdu, než výš zmíněné druhy. Plné slunce není vhodné, nejlépe se mu daří v polostínu. Nastýláním můžete dosáhnout až o 50% (!) větší úrody.
Tip: pod keř vysaďte kopřivy, stejně jako v případě angreštu. Dočkáte se vyšší úrody. Před sklizní kopřivy jednoduše pokoste.
Ideálem u černého rybízu je získání 33% tříletého, 33% dvouletého a 33% jednoletého dřeva. Pokud toto pravidlo dodržíte, dočkáte se bohaté úrody, protože bude obrost plodonosných větví nejvyšší.
U většiny odrůd se provádí od konce června.
Tip: pokud chcete, aby vám plody vydržely po nějakou dobu přímo na stole, tak sklízejte v době, kdy jsou ještě tvrdší. Čekání na plnou zralost na keři či stromku se nemusí vyplatit – bobule sami brzy opadají.
Z plodů jsou vynikající domácí sirupy a šťávy, koláče, kompoty a marmelády. Za zkoušku také stojí výroba domácího vína.
Tato odrůda je domácí, samosprašná a tvoří velmi široké keře, je velmi úrodná. Chuť mají mírně nakyslou, ale příjemně aromatickou. Nevýhodou může být zvýšená náročnost na stanoviště.
Pochází z Nizozemí. Tato odrůda je cizosprašná. Plody jsou aromatické, ale silněji nakyslé. Vyznačuje se bujným růstem, který může být na obtíž.
O Černém rybízu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.