Rybíz pěstují: hailliejade, Lacenka, Barush, sud, Janaen
V keřové formě dorůstá až dvou metrů. Červený rybíz udivuje množstvím nesených plodů, které jsou zpravidla kyselejší. Bílý rybíz je sladší, ale úrodnost není tak velká. Je cenný zejména pro svou chuť, která vyniká hlavně v koláčích.
Nejlépe prospívá ve vyšších nadmořských výškách, obdobně jako rybíz černý. Půda by měla být celoročně chladnější. Nastýlka je výhodou. Dokáže prospívat i v méně atraktivních částech zahrady. Plné slunce se nedoporučuje, plody jsou horší kvality. Na expozici není příliš náročný, může se umístit i na mírné severní svahy.
Tito zástupci jsou velmi odolné dřeviny, které dobře zacelují i nešetrné rány, zejména se proto hodí na „pokusné“ řezy pro začínající zahrádkáře. Snadno se dají vytvarovat do téměř libovolného tvaru. V zimním řezu zkracujeme všechny výhony, zhruba o ¼ a na vnější očko. Letní řez slouží zejména k prořezávání odplozených větví.
Pokud není suchý rok, provádí se pro sušení tehdy, když se začne vybarvovat. Pro přímý konzum sbíráme hrozny tehdy, když jdou snadno oddělit od větévky.
Plody se dají použít na výrobu kompotů a marmelád, ale jsou kyselejší. Vřele doporučuji výrobu vína z červeného rybízu, které je chutné a mírně alkoholické.
Pochází z Francie, je cizosprašný, spíše menšího vzrůstu. Je choulostivý na namrzání květů, ale velmi plodný, se středně velkými bobulemi.
Původem také z Francie. Růst je velmi bujný, ale vyrovnaný. Jde o samosprašnou odrůdu. Je sice náročnější na stanoviště, občas také trpí atraknózou, ale pokud o něj ale budete dobře pečovat, dočkáte se na bílou odrůdu bohaté sklizně, složené ze samých velkých bobulí.
Původem z Velké Británie. V keřové formě dorůstá do 1,5 metru, ale je velmi plodný. Plody se dobře hodí na šťávy. Má sice zvýšené nároky na větší půdní vlhkost a humózní půdy, ale je odolný vůči atraknóze.
Pochází z vyšších nadmořských výšek a je proto méně náročný na kvalitu půd. Je sice méně odolný chorobám, ale dobře se hodí do vyšších poloh.
Domácí odrůda. Je to vyšší keř, zrající počátkem července. Je náročnější na živiny a humózní půdy, hůře také snáší řez, ale je odolný vůči nejčastějším chorobám rybízu.
O Rybízu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.