Česnek pěstují: julisek, pckop, Janaen, nosanek, komurka
Česnek je vytrvalá zelenina z čeledi Liliovité – Liliaceae, původem ze střední Asie. Česneková cibule je složená z více stroužků, z nichž má každý svou slupku. Kořenový systém je mělký ale mohutný, proto mu nevadí sušší stanoviště. Listy jsou dlouhé, tence šavlovité a květenstvím je okolík složený z mnoha sterilních pětičetných květů, z nichž každý je podepřen zobáčkovitým toulcem.
Potřebuje slunné vzdušné polohy, lehčí živnou půdu s optimálním pH 6,5. Nesnáší těžké slévavé nebo chladné půdy.
Česnek netvoří semena, proto se množí pomoci stroužků. K tomuto účelu vybíráme stroužky zdravé, velké bez mechanického poškození a před výsadbou je moříme proti houbovým chorobám a háďátku.
Jarní kultury mají vegetační dobu 150 dní, vysazují se v březnu přímo na stanoviště do sponu 30×10 cm a sklízíme od konce července do září.
Ozimé odrůdy se vysazují v říjnu na záhon do sponu 30×10 cm a přezimují maximálně se dvěma tenkými listy. Hloubka výsadby je u obou typů 6–8 cm.
Během vegetace udržujeme půdu kypříme a udržujeme bez plevelů. Ve velmi suchých letech se musí zavlažovat zejména v době vzcházení.
Česnek je rostlina druhé až třetí trati, při přehnojení dusíkem hnije při skladování. Během vegetace bychom měli pravidelně přihnojovat NPK hnojivem s poměrem živin 1,5:1:3. Jinak ve výživě nepotřebuje žádné speciální prvky, jak je tomu u cibule. Dávka a intervaly mezi hnojením se pohybují dle použitého přípravku.
Odrůdy česneku dělíme na Paličák a Nepaličák.
Vytváří květní stvoly s pacibulkami. Jeho stroužky mají nafialovělé šupiny a není příliš vhodný ke skladování.
Nevytváří květní stvoly s pacibulkami. Vyznačuje se menšími srpovitě zahnutými šupinkami bílé barvy. Většinou se jedná o jarní odrůdy s termínem sklizně v létě téhož roku, s dobře skladovatelnými cibulemi.
Polopozdní ozimý paličák s velkými cibulemi a fialovými znaky na slupce.
Raná odrůda ozimého paličáku, vyniká silným fialovým zbarvením.
Jarní světlolistý nepaličák, se středně velkými cibulkami krémové barvy.
Ozimý nepaličák, vysoce výnosná odrůda se žlutozelenými listy a kulovitými cibulkami.
Velmi teplomilná odrůda česneku s kulatými cibulkami.
Raný ozimý nepaličák s širokými listy. Má nejvyšší výnos ze všech odrůd česneku.
Česnek je výborným zdrojem vitamínů a minerálů. Z nejvýznamnějších vitamínů obsahuje provitamín A, B1, B2, B3, C a jako zástupce minerálních látek lze jmenovat brom, vápník, chlor, měď, železo, hořčík, zinek, selen, germanium a mnoho dalších. Studie předpokládají, že právě díky selenu a germaniu má česnek tak významné protirakovinné účinky. Povzbuzuje zažívání, má antiseptické, antihelmetnické účinky, napomáhá vykašlávání, způsobuje pocení, proto je užíván jako podpůrný prostředek při horečnatých onemocněních. V kuchyni má využití jak k přípravě studených, tak i teplých pokrmů. Ve Středomoří se nakládá s olivami do slaného nálevu, používá se i na sušení nebo nasolování.