Dub letní pěstují: Labužník Milan02
V závislosti na prostoru kolem sebe tvoří široce nebo úzce kuželovitou korunu. Hladké laločnaté listy mají u řapíku zvlněné dva menší laloky, řapíky jsou krátké. Žaludy jsou naopak na dlouhých stopkách. Má bohatý kořenový systém a často tvoří výmladky z pařezů.
Naše domácí dřevina roste na vlhčích místech nižších a středních poloh. Často roste u vodotečí, ale na hlubokých půdách dobře snáší i sucho. Výborně zpevňuje půdu na svazích i na hrázích rybníků. Vyžaduje dostatečně osluněná místa a bohatší půdy.
Z kultivarů jsou známé: Fastigiata sloupovitý se zvlněnými větvemi, drobný červenolistý Atropurpurea nebo zlatolistý kultivar Concordia.
Díky své silné pařezové výmladnosti se velmi dobře zmlazuje a snáší tudíž výborně i silnější řez. Je to jeden z našich nejdéle žijících stromů, dožívá se věku kolem tisíce let.
Žaludy se dříve sušily, drtily a vymývaly se z nich třísloviny, aby se z nich pak dala udělat mouka a péct placky. Pražené byly za války používány jako přísada do kávoviny, nebo náhražka kávy. Z kůry mladých větviček se vaří odvar proti pocení nohou, který má i celkově desinfekčními účinky.
O Dubu letním ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.