Zpět na výběr rostliny

Filodendron

Filodendron pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Tato rostlina patří do čeledi Aronovité. Pochází z tropických a subtropických oblastí Afriky a Asie. Je to rostlina okrasná listem a v našich podmínkách květy nevytváří.

Filodendron řadíme mezi liánovité rostliny. Mají velké množství vzdušných kořenů. Potřebují oporu, okolo které se obtáčí, nebo je můžeme použít do závěsných nádob. Tvary listů mají srdčité anebo šípovité.

Péče

Filodendron patří mezi rostliny, které mají rady teplo celoročně, takže i přes zimu mu musíme dopřát 18°C a přes léto kolem 21–25°C. Světla potřebuje dostatek, ale v létě musíme zabezpečit, aby na něj nedopadaly přímé sluneční paprsky. Ty by mohli rostlinu spálit. Zálivka by měla být pravidelná a půda stále vlhká, ale nesnáší přemokření.

Každý rok z jara bychom měli rostlinu přesadit. Tak podpoříme růst. Během roku rostlinu rosíme a otíráme zaprášené listy vlhkým hadříkem. K rostlině dodáváme oporu a podle potřeby jí můžeme i seříznout.

Zemina a hnojení

Filodendron potřebuje středně těžkou humózní zeminu. Do spod květináče je nutná drenáž (zabrání přemokření). Jako drenáž můžeme použít keramzit, štěrk či různé kamínky.

Základní hnojení 0,2% roztokem plných hnojiv. Přihnojování provádíme během vegetace, od jara do podzimu, každých 14 dní běžným květinovým hnojivem.

Množení

Nejjedonuší způsob jak rozmnožit Filodendron je řízkováním. Řízky mohou být vrcholové nebo ostní (stonkové). Řízky odebíráme s 3 až 5 listy, seřízneme čistým, mírně šikmým řezem a namočíme do stimulátoru. Takto připravené řízky napícháme přímo do květináče po několika kusech. Přibližně za 4–6 týdnů nám zakoření.

Choroby a škůdci

Filodendrom nejčastěji napadají mšice, molice a puklice. Když zjistíme, že je rostlina napadená, dáme jí do karantény a použijeme organofosfátové insekticidy nebo biologické prostředky na bázi oleje. Poté postřik po několika dnech opakujeme, dokud se škůdců zcela nezbavíme.

Z chorob se u Filodendronu setkáme s opadem listí a hnilobou kořenových krčků, způsobenou přelitím rostliny.

Druhy

Filodendron vystoupavý (Philodendron scandens)

Má temné popínavé stonky. Listy tmavozeleně srdčité. Je to převislá nebo pnoucí rostlina. Použít jí můžeme do závěsných nádob a nebo k popnutí.

Philodendron erubescens

Má šplhavý popínavý vzrůst, silnější kmínek a mnoho vzdušných kořenů. Listy jsou větší – až 20-ti centimetrové, mají šípovitý tvar. Barva listu je na lícové straně zelená a z rubu je fialová. Tato odrůda potřebuje oporu a můžeme jí použít do hydroponie.

Rady a tipy

Když je rostlina starší, mění se tvar a barva listu.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Filodendronu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Filodendronu

VViill, 14.03.2012 napsal(a):
Dobrý den. Mám doma rostlinu filodendron candens, asi 4 roky stará, mám s ní tedy zkušenosti. Jak je už zmiňováno, nemá ráda přímé světlo, spíše ocení rozptýlené světlo. Místnost, ve které ji pěstuju, není příliš vhodná pro pěstování rostlin, stáčí se severozápadu (více k západu), a v létě mám co dělat, když teplota překročí 28°C. Ale pokud se bude rostlinka rosit, nemáme se čeho bát. A pokud byste udržovali optimální teplotu, rostlina je nenáročná, nevyžaduje skoro žádného rosení (hydro kolem 50 %). Ještě jeden častý problém: pokud se vám rostlina přetrhne a vy ji máte už pěkně vzrostlou a nechcete ji dělit (např. z důvodu, že ji máte jako já - mně se pne kolem sloupu který podpírá místnost, a je tam už tak napevno, že by rozdělení nebylo moc pěkné), tak se dá k sobě naroubovat. Budete potřebovat špejli, provázek a vosk. Špejlí k sobě připevníte přetrhnutý stonek, obmotáte provázkem, ale ne moc tenkým, aby se nezařízl, uvážete, a nakonec zavoskujete (stonek k sobě musí být upevněný tak, jak byl ještě před utržením). Tenhle proces je vhodný dělat hned po přelomení, aby dané rány nezaschly. Každý den budeme kontrolovat, jestli listy nevadnou či neusychají. Pokud by tomu tak bylo, rostlinu budeme muset rozdělit a zasadit zvlášť. K rostlině musím ještě říci, že se hodí spíše do větších místností, kde by mohla volně růst.

Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.