Hledík pěstují: Zatím nikdo, buďte první.
Jedná se o jednu z nejznámějších letniček. Pochází ze Severní Ameriky, kde roste jako trvalka. Do Evropy se dostala v 16. století. Hledík má vzpřímený vzrůst a květy s velmi zvláštní stavbou (připomínají „tlamičku“), téměř ve všech barvách kromě modré. Kvete v hroznech a barvy se v květech různě prolínají, proto je rostlina velice atraktivní a oblíbená. Rostliny jsou vysoké 20–90 cm, podle skupiny. Byly vyšlechtěny už i převislé formy do závěsných košů.
V dobrých podmínkách hledík poměrně rychle roste. Vyžaduje propustnou, hlinitopísčitou zeminu, slunce a pravidelné přihnojování tekutým hnojivem. Hledíky se hodí na záhon do skupinových výsadeb. Velmi nízké odrůdy jsou nejhezčí, snadno se větví.
Hledíky je nutné předpěstovat. Semena vyséváme do pařeniště v únoru a březnu, nezasypáváme. Sadbu udržujeme stále vlhkou, semena klíčí do 14 dnů. Na stanoviště rostliny vysazujeme v polovině května, nejsou příliš citlvé na mráz. Mladé výhony je dobré zaštípout, lépe se pak rozvětví.
Kvete od června do září. V průběhu kvetení odstřihujeme odkvetlé květy, aby rostlina nevytvářela předčasně semena. Půdu udržujeme stále vlhkou, ale přemokření škodí.
U nás v teplých oblastech může rostlina na záhoně přezimovat a množit se samovýsevem.
Hledík přitahuje včely a naopak ho nemají rádi slimáci.
Hledík kupujte podle výšky a barvy. Rostlina je krásná do vázy.
Čím častěji budete hledík seřezávat, tím bohatěji pokvete a bude obrůstat i z postraních výhonů.
Můžete zkusit hledík přezimovat na chladné, světlé verandě. Na jaře pak vytvoří keřík, který bohatě pokvete.
O Hledíku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.