Hvěždník pěstují: pckop
Patří do čeledi Amarilkovité. Česky se mu přezdívá hvězdník nebo Amaralys. Pochází z tropické a subtropické Ameriky. Používáme ho jako dárkovou květinu nebo květy do vazby.
Hvězdník má v zemi cibuli a silné dužnaté kořeny. Listy úzké, mečovité. Květy na dlouhém květním stvolu, který je uvnitř dutý. Květy jsou velké zvonkovité, bílé, růžové nebo červené barvy. Na jednom květním neolistěném stvolu vyrůstají tři květy počátkem jara.
Před výsadbou je dobré vědět, že od zasazení do květu uplyne 6 až 8 týdnů, to umožní načasovat dobu květu například na vánoce.
Potřebuje dostatek světla, ale nesmí na něj svítit polední slunce. Optimální teplota 20°C a vysoká vzdušná vlhkost.
Na konci vegetačního klidu rostlinu přesadíme. Sázíme jí jen do trošku většího květináče, než je velikost její cibule. Cibuli vysazujeme od listopadu do února do vyššího květináče, zasypeme ji pouze do dvou třetin. Na dno se doporučeuje dát drenáž (keramzit nebo vrstvu kamínků).
Téměř nezaléváme dokud nevyraší stvol s poupětem, pak začneme s velice mírnou zálivkou. Po odkvětu pěstujeme listy. V této době je vhodné umístit rostlinu na stinné místo na zahradě. Rostlinu zaléváme a hnojíme. Přibližně v polovině srpna se zálivkou přestaneme, listy postupně zežloutnou a z cibule je odstraníme.
Přes zimu uchováme rostlinu na chladné místě (okolo 15°C) bez zálivky. Chladné období je v pěstování důležité pro vývoj květů.
Hvězdníky vyraší i v nádobě s vodou, podobně jako hyacinty. Po odkvětu je ale musíme přesadit do země.
Množí se ojediněle dceřinnými cibulkami.
Během roku odstraňujeme odkvetlé květy a po zatažení uschlé listy.
Substrát středně těžký, propustný, humózní s pH 6,5 až 7. Přihnojujeme po odkvětu jednou týdně hnojivem pro kvetoucí rostliny.
Rozmnožujeme dceřinými cibulemi oddělenými a vysazenými potom, co vytvoří vlastní kořínky.
Virózy způsobují deformaci cibule, listu a květu. Ze škůdců pozor na roztoče.
O Hvězdníku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.