Pěstuji Hyacint vodní | Přidejte tip na pěstování Hyacintu vodního | Přidejte fotky Hyacintu vodního
Hyacint vodní pěstují: Zatím nikdo, buďte první.
Vytrvalá sladkovodní rostlina z čeledi modráskovitých. Původně pochází z Brazilie, odkud se rozšířila do tropických a subtropických oblastí celého světa, do Střední Ameriky, Pákistánu a na Nový Zeland. V těchto oblastech představuje jeden z nejnebezpečnějších invazivních druhů rostlin.
Rostlina plave volně po hladině, má vláknité kořeny, květní stvol je vzpřímený, plod se semeny se pak noří pod vodu. Květ je toulec, světle modré až fialové barvy, rostlina kvete od května do července a květ vydrží pouze jeden den. Rozmnožuje se hlavně vegetativně. Za každých cca 14 dní se z původní rostliny oddělí nové.
U nás bývá často pěstována jako okrasná vodní rostlina. Většinou ale zdobí pouze listem, na našich zahradách kvete velice zřídka.
Ve své domovině roste jak v tekoucích tak ve stojatých vodách. Rostlina vyžaduje teplo, teplota vody by neměla klesnout pod 25°C. Nesnese pokles teploty pod 10°C, proto u nás nezplaňuje.
Většinou se v našich podmínkách nedaří udržet rostliny přes zimu. Není to ani tak vinou nízké teploty, ale hlavně kratší dobou slunečního záření. Proto se doporučuje na zimu tokozelce přisvětlovat světelným zdrojem s denním spektrem, aby stále docházelo k fotosyntéze.
Je třeba mít na paměti, že v tropických oblastech se jedná o vysoce invazivní druh. Jeho rozšíření na některých místech světa omezuje vodní dopravu, na rýžovištích zabraňuje růstu klíčících rostlin, omezuje kyslík ve vodě a tím znemožňuje život rybám, v jejích kořenech se dobře daří vodním larvám moskytů.
O Hyacintu vodním ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.