Jahody pěstují: Lacenka, bubli, hanucha, Barush, Janaen
Jahodník roste ve vyšších polohách, nejlépe prospívá do výšky 450 m n. m. Stanoviště by mělo být chráněné, ale vzdušné a slunné, aby se zamezilo vzniku plísní. Nejlepší poměr průměrných ročních teplot a ročního úhrnu srážek je 9°C/450 mm. Půda musí být hluboká, živná, písčitohlinitá a humózní, s pH 5,5–6. Poměrně dobře snáší i zasolené půdy. Při velmi suchém počasí se musí ráno a večer zalívat. Tyto byliny dosahují nejčastěji vzrůstu 20 cm.
Jsou samosprašné, kvetou v květnu a vytvářejí přízemní růžicové listy. Zajímavostí je, že ani přes zimu jahodníky „nehybernují“, ale kvůli ještě stále zeleným listům mírně dorůstá. Pod růžicí se tvoří nejmladší kořínky, které také často odnožují. V dubnu a červenci jahodníky nahrazují staré kořeny za nové. Mají vysoký obsah vitamínu C a železa.
Na přelomu července a srpna vysazujeme jednou plodící a na začátku září vícekrát plodící jahodníky. Půdu je třeba správně připravit – smíchat s kompostem a zkypřit. Nejčastějším sponem je 30 × 40 cm, ten se však často liší podle jednotlivých odrůd. Výsadbové jamky je dobré před výsadbou dostatečně prolít vodou. Po vložení jahodníku do jamky je třeba půdu silněji utužit (lepší ukotvení), aby se předešlo vymrznutí. Na stanovišti je necháváme růst tři roky, právě v posledním roce dosahují největší plodnosti. Poté se jahodníky vyryjí a zlikvidují. Pokud jste byli spokojeni s jejich vlastnostmi, včas si připravte jejich odnože. Na jaře se odstraňují a likvidují staré a nemocné listy, které se musí ihned zlikvidovat.
Tip: velmi dobré výsledky se dosahují pěstěním jahod na foliích. Ty by se měly připravit ještě před výsadbou, aby se půda dostatečně zahřála.
Jahody se sklízí odštípnutím stopky nehty, samozřejmě musí být zachován i kalíšek. Sklizeň se provádí v ranních hodinách, odpoledne jsou plody náchylnější k zapaření. Především ale nejsou chuťově tak kvalitní, jako ráno. Jahody musí být plně vyzrálé, ale nesmí přezrát.
Pouze odnože a šlahouny si uchovávají charakteristické vlastnosti svých rodičů. Pokud jste byli spokojeni s rodičovskými vlastnostmi, včas si připravte jejich odnože.
Tip: snadno získáte řízky tak, že pod kořínky šlahounů umístíte květináče. Když dobře zakoření, jednoduše šlahoun odstřihněte.
Plody i rostliny jsou výrazně menší, než zahradní jahody. Pěstují se výhradně ze semen, protože šlahouny a odnože tvoří jen některé odrůdy. Výsadba se musí provádět poměrně časně, aby se mohla včas na jaře zasadit. Vzniklé trsy jsou velmi dekorativní.
Ke správnému růstu a úrodě potřebuje hlinité půdy. Plodí až do prvních mrazů a to velice silně. Je ale náchylná na plíseň šedou.
Je vhodná hlavně do polostínu. Je velmi chutná a šťavnatá.
Vyznačuje se vysokou plodností i ve výrazně suchých podmínkách, ale květ je velmi náchylný k namrzání. Dobře se zavařuje.
Má velmi aromatickou chuť, pěstuje se hlavně pro komerční využití.
Začínají kvést časně a plodí až do prvních mrazů.
Domácí odrůda. Zraje koncem července a plodí až do prvních mrazů. Vůči mrazům je všeobecně velmi odolná. Nevýhodná je v tom, že trpívá botrytidou a příliš se nehodí k zavařování.
Zajímavě aromatická jahoda. Plod je střední velikosti, s lesklým povrchem.
Značná rezistence vůči pozdnějším mrazům. Cenná je hlavně odolnost proti roztočíkovy. Tvoří zdravé odnože a velké plody.
Plody jsou pevné, velké a chuťově zajímavé.