Javor mléč pěstují: Zatím nikdo, buďte první.
Strom má rozložitou stinnou korunu. Velké pětilaločnaté hladké listy po utržení vypouštějí ze stonku a žilek mléčnou lepkavou tekutinu. Na jaře před vyrašením listů se strom obalí trsy zelenožlutých květů. Podélně zvrásněná kůra se neodlupuje. Na podzim vytváří charakteristické dvounažky lidově zvané ‚vrtulky‘.
Roste v nižších až středních nadmořských výškách. Upřednostňuje hlubší vlhké půdy, daří se mu na skalnatých stinných stráních i u vody, ale dokáže si poradit i se suchem. Nesnáší zasolenou půdu a není proto vhodný k takto ošetřovaným silnicím.
Existuje celá řada kultivarů: malý s široce kulovitou korunou Globosum, menší s kulatou korunou Cleveland. Červeně až purpurově zabarvené listy má Crimson King nebo Goldsworth Purple a červeně raší Schwedleri, ale později mu listy zezelenají.
Mezi pomalu rostoucí kultivary patří: Dissectum s listy hluboce vykrajovanými, Drummondii s krémově lemovanými listy a sloupovitě tvarované kultivary Olmstedt a Columnare.
Dobře snáší tvarování koruny, kulovité kultivary se občas zmlazují téměř úplným ořezáním větví. Kultivary s barevnými listy vyžadují dostatek slunečního svitu, pokud by došlo k silnějšímu zastínění, listy dostanou ‚obyčejnou‘ zelenou barvu. Javorové listy se dobře rozkládají a tvoří kvalitní hrabanku.
O Javoru mléči ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.