Jeřáb obecný pěstují: Zatím nikdo, buďte první.
Štíhlý strom s řídkou vejčitě tvarovanou korunou. Složené listy mají jednotlivé lístečky pilovitě zubaté a zašpičatělé. Kvete po olistění shluky drobných vonných květů, koncem léta tvoří zářivě oranžově červené plody. Bohatý kořenový systém často tvoří výmladky.
Tato naše domácí dřevina roste od nížin do horských poloh. Na půdy je velmi nenáročná, daří se jí v dobrých hlubokých půdách i na skalách. Snáší různé množství vláhy. Dokáže růst ve stínu i na plně osluněných místech. Silně znečištěné městské ovzduší mu ale vadí.
Mezi kultivary můžeme jmenovat kultivar Edulis se sladšími většími plody a hustší korunou, převislý kultivar Pendula nebo sloupovitý Fastigiata.
Díky své silné pařezové i kořenové výmladnosti se velmi dobře zmlazuje a snáší tudíž výborně i silný řez. Hodí se pro zpevnění uvolněných svahů, ať již suchých nebo podmáčených. Pro svou nenáročnost na půdu a míru oslunění často zdobí holé skály. Plody na stromech vytrvávají běžně až do nového roku a jsou vítanou potravou zpěvného ptactva.
Plody kultivaru Edulis se často přidávaly do jiných marmelád a kompotů ke zvýraznění chuti. Mohou se sušit a svými silicemi a vitamínem C obohacovat bylinné čajové směsi.
Jeřáb muk (Sorbus aria)roste hlavně na teplejších vápenatých místech. Má jednoduché celokrajné listy zespodu šedobíle plstnaté. Široce vejčitá koruna dosahuje výšky 10 m. Ozdobné plody jsou zářivě červené. V ulicích se s oblibou vysazuje kultivar Magnifica s většími leskle zelenými listy.
Jeřáb břek (Sorbus torminalis) se vyskytuje na chráněných místech až do středních poloh, na půdu je nenáročný, rozložitá koruna dorůstá výšky až 20 m. Má široké listy s 5–7 ostře špičatými laloky, které se na podzim překrásně zbarvují do různých odstínů oranžové barvy. Plody jsou hnědé, bíle kropenaté.
O Jeřábu obecném ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.