Jírovec maďal pěstují: Jurášek001
Široce vejčitá stinná koruna má silné křehké větve, které se na koncích ladně ohýbají zpět nahoru. Velké vějířovitě složené listy vyrůstají z velkých smolnatých pupenů. Velká vzpřímená květenství žluto bílo růžových drobných květů jsou velmi působivá. Ve stáru tvoří kůra ploché odlupčivé destičky. Plody lidově zvané kaštany jsou uzavřené v kožovitých ostnitých obalech.
Strom pocházející z Balkánu u nás zdomácněl v nižších a středních polohách. Dává přednost hlubším, mírně vlhkým nebo suchým půdám a vápenitému podloží. Na nechráněném nebo vlhčím místě v chladných zimách trpí mrazem.
Můžete se setkat s plnokvětým kultivarem Baumannii nebo s kultivarem s vykrajovanými listy, Laciniata. Dále je často k vidění kříženec s pávií (Aesculus pavia), zvaný podle barvy květů jírovec červený (Aesculus x carnea) a jeho kultivar Briotii, které mají oba tmavší listy a kožovité obaly plodů téměř bez bodlin.
Před 10 lety se u nás rozšířila klíněnka jírovcová, což je drobný motýlek jehož velmi ploché housenky vyžírají vnitřek listů kaštanu koňského (jírovce maďalu). Z toho důvodu naprostá většina těchto okrasných stromů koncem léta shodí listy s hnědými fleky od housenek, snaží se podruhé vyrašit a občas i vykvést. Pokud chcete jírovcům pomoci, je důležité spadané listy co nejpečlivěji shrabat a spálit nebo zkompostovat, v ideálním případě jak na podzim, tak i na jaře před 10. dubnem. Přitom bývá jarní zásah prospěšnější. První generace motýlků se shromažďuje na severní stinné straně kmene těsně pod spodními větvemi. Velmi účinné je ošetřit toto místo na jírovcích i na dalších stromech v těsné blízkosti kontaktním insekticidem KARATE 2,5 EC, a to jak 10. tak i 20. dubna. Tímto postupem snížíte napadení listů na 30%, čímž velmi pomůžete stromům nabrat sílu do dalšího roku. Zajímavé je, že klíněnka další u nás rostoucí druhy jírovce, ani jeho křížence s jírovcem pávií nenapadá.
O Jírovci maďalu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.