Kostival pěstují: Zatím nikdo, buďte první.
Kostival patří do čeledi brutnákovitých, je příbuzný například s pomněnkou nebo plicníkem. Je známo asi 30 druhů těchto rostlin. Pocházejí z Evropy, rostou i v Asii, na Sibiři.
Kostival je poměrně robustní trvalka, dosahuje výšky až 2 m. Jako většina brutnákovitých je to rostlina drsná a chlupatá, s dužnatou, hranatou lodyhou, u některých druhů větvenou, listy rostou střídavě.
Jedná se o velice známou léčivou bylinu. Kvete od května do srpna tmavě fialově, zřídkakdy růžově a žlutavě bíle, květy jsou nící, uspořádané ve dvojvijanu. Roste poměrně hojně na vlhkých, polostinných místech, podél potoků nebo v lužních lesích.
Léčivé schopnosti kostivalu lékařského byly známé už od středověku. Užíval se k hojení ran, nehojících se vředů, proti akné. Nejvíce účinných látek obsahuje na jaře a na podzim kořen, který je na povrchu černý, uvnitř bílý, kůlovitý a proniká hluboko do půdy.
Dříve se z kostivalu vařilo víno, krmil se jím dobytek. V současné době se vnitřní užívání nedoporučuje. Rostlina obsahuje v malém množství alkaloidy, které mohou působit toxicky.
Ve starých herbářích se můžeme setkat s názvy černý kořen, kobylí mléko nebo volský jazyk.
Tento druh roste u nás hlavně na Moravě, v Českém středohoří, rozšířený je v západní Evropě. Vyskytuje se stejně jako většina kostivalů na vlhkých, humózních půdách, na polostinných místech. Dřive byl pěstován pro hlízovitě ztlustlé oddenky, které obsahují velké množství škrobu.
Tento druh se na našem území nevyskytuje, roste zřídka na Slovensku, kde je zákonem chráněný. Je celkově vyšší než kostival lékařský, jeho květy mají modrofialovou barvu.
O Kostivalu ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.