Ladoňku pěstují: Zatím nikdo, buďte první.
Nenáročná cibulovina, patří do čeledě liliovitých. Pochází z oblastí bývalého Ruska a Malé Asie, odtud také název ladoňka sibiřská. Kvete brzy z jara zvonkovitými květy uspořádanými do hroznů v modré, fialové, růžové, ale i bílé barvě. Listy jsou zelené, úzké a raší brzy na jaře. Rostlina je vysoká 10–20 cm.
Ladoňku vysazujeme na slunná místa a do polostínu. V zimě nesnáší přemokřené půdy, snadno uhnije. Je obvyklé vysazovat tyto drobné cibuloviny do skupin do trávníku, kde vyniknou asi nejlépe. Během několika let vytvoří nádherný modrý koberec.
Zasadíme-li ladoňku volně do trávníku, pak musíme počkat s jeho posekáním, až listy ladoňky zcela zežloutnou. Proto se cibule ladoňky sázejí hlavně do přírodních zahrad, kde jejich žloutnoucí listy zakryjí například kvetoucí luční květiny nebo kapradiny, bohyšky atp.
Cibule ladoňky vysazujeme v srpnu a v září do propustné půdy do hloubky asi 10 cm. Potřebuje vydatnou zálivku. V půdě vydrží několik let, výborně se množí samovýsevem. Ze semen rostlina roste 3 – 4 roky. Semena roznášejí mravenci.
Podobné ladoňkám vzhledem i názvem jsou ladoničky (Chinodoxa). Jsou to také cibulnaté rostliny, kvetou modře a mají podobné nároky na pěstování.
Další cibulnatou květinou je ladoník (Camassia), který kvete v létě a je vyšší, než výše zmíněné rostliny. Jinak jsou jeho nároky opět stejné, snadno se množí, jen nesnáší přesazování.
O Ladoňce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.