Lichořeřišnici pěstují: Zatím nikdo, buďte první.
Lichořeřišnice je jedna z nejoblíbenějších letniček. Na našem území se pěstuje už přes 400 let. Byla k nám dovezena z oblastí Mexika, Peru a Brazilie v 17. století.
Vyskytuje se ve dvou formách – nízké, kompaktní, která dosahuje výšky 20–30 cm a ve formě plazivé liany, jejíž lodyha může mít délku až 3 m. Kvete od června až do mrazů v barevné škále od žluté až po téměř hnědou, květ může být jednoduchý nebo složený, jednobarevný nebo žíhaný. Je podobný špičaté kápi, od toho pramení i název kapucínská.
Lichořeřišnice má ráda slunce, půdu propustnou, ne příliš výživnou. V půdách s vyšším obsahem dusíku špatně kvete a má velké listy.
Hodí se na záhon i do truhlíku, často se sází do zeleninových záhonů, kde na sebe přitahuje mšice a tím před nimi chrání ostatní rostliny. V půdě odpuzuje hlísty. Velké listy brání růstu plevele.
Lichořeřišnici je nejlépe vysít rovnou do půdy koncem dubna – začátkem května. Jarní mrazíky snáší při klíčení poměrně špatně, na podzim je vzrostlá rostlina mírně mrazuvzdorná. Semena jsou velká asi jako hrách, což značně usnadňuje setí. Vyséváme po špetkách, semena zakryjeme slabou vrstvou zeminy, vyklíčí asi za 7 dní. Květinu je možné předpěstovat, aby dříve kvetla.
Lichořeřišnici nehnojíme, má pak velké listy a málo kvete.
Rostlina roste velmi rychle, proto se často používá k zakrytí nevzhledných míst na zahradě. Poléhavá forma vytvoří rychle pohledovou clonu. Ještě začátkem léta je možné vysít další semena, prodloužíme pak dobu kvetení na záhonu.
Lichořeřišnice není jen letnička. Má mnoho druhů, například lichořeřišnice hlíznatá má jedlou voňavou hlízu a znají ji zejména vegetariani, lichořeřišnice mnoholistá je žlutě kvetoucí trvalka.
Tato letnička má léčivé účinky. Používá se při onemocněních močového měchýře, horních cest dýchacích, obsahuje antibiotické látky. List i květ se uplatní v letních salátech, rostlina má ostrou chuť, trochu připomíná ředkvičku. Mladé plody se nakládají do ostrých nálevů, chutnají jako kapary. Pro všechny tyto účely používáme pouze chemicky neošetřené rostliny.
O Lichořeřišnici ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.