Macešku pěstují: Lenka 38, iris66, Janaen
Maceška, lidově nazývaná také violka, je krátkověká vytrvalá rostlina, která se v našich podmínkách pěstuje jako dvouletka. Jejími předky jsou planě rostoucí violky, které byly šlechtěny. Maceška v dnešní podobě se prvně objevila v 19. století. Kvete hlavně na jaře, od dubna do června, může rozkvést ale i na podzim, v září i v listopadu, záleží na době výsevu. Květy kvetou téměř ve všech barvách, jsou jedno i vícebarevné, s „okem“ i bez.
Půda pro macešku by měla být humózní s dostatkem živin, poloha slunná, snese i polostín. Zajistíme dostatek živin a mírnou zálivku. Tato květina je hezká jak v truhlíku, tak v záhonu. Oblíbená je na výzdobu hrobů.
Jedná se o velmi odolnou rostlinu. Doba výsevu záleží na tom, kdy chceme, aby maceška rozkvetla. Pro jarní kvetení sázíme semena v červnu a červenci, pro podzimní brzy na jaře. Osivo pokryjeme zeminou, výsev nesmí zaschnout. Semeno vzejde asi za deset dní. V oblastech s mírnou zimou můžeme sázet rovnou na záhon a setbu na zimu lehce zakrýt. V horských oblastech sázíme do truhlíku, který umístíme na chladné, světlé místo a rostlinky vysadíme na stanoviště až na jaře.
Maceška dobře snáší přesazování v době květu.
Planné violky byly bylinami lásky, violka trojbarevná uklidňuje. Macešky nebyly v dřívějších dobách příliš oblíbené. Uspořádání květu a lístků připomínalo macechu a její dcery, do domu prý přinášela neštěstí. Snad také proto se dříve používala pouze na hřbitovech.
Vysadíme-li macešku ze skupiny Hiemalis v červnu, vykvete hned dvakrát. Už za dva měsíce v září poprvé a na jaře podruhé. Květ je ale menší.
O Macešce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.