Maliník pěstují: hailliejade, Lacenka, Barush
Jde o původní druh z Evropy a Malé Asie. Roste často divoce na mezích, okrajích lesů a remízků v podobě keřů. Zřídka přesahuje výšku 2,5 m. Je bohatý na vitamín C, obsahuje také niacin a riboflavin. Barva plodů je nejčastěji červená, pěstují se ale i žluté a tmavě rudé kultivary.
Roste v rozmezí 300–500 m n. m., v půdách propustných, živných a vlhčích, raději kyselejších. Vyhovuje mu plné slunce i polostín. Nejlepší poměr ročních srážek k průměrné roční teplotě je 850mm/8°C. U většiny maliníků se neobejdete bez zalévání, a pokud ano, tak za cenu snížené úrody. Pěstuje se na drátěnkách, a pokud ho vyvážete do půlkruhu, dočkáte se bohaté a sladké úrody. Také se vám vyplatí nastýlání. Snižujete tím šanci chorob a škůdců na úspěch. Průměrná životnost je 15 let.
Výhony seřízněte hned po výsadbě a to dosti razantně. Účelem je podpoření růstu náhradních výhonů z kořene. Udržovací řez letních odrůd se provádí na podzim. Účel spočívá v odstraňování odplozeného dřeva, a to v rozmezí 10–15 cm od země. Jednoleté dřevo se řeže na poslední odstávající pupen – tím podpoříte plodnější obrost.
Podzimní odrůdy řežeme koncem února – jednoduše se seříznou všechny výhony až na úroveň půdy.
Maliník se množí především řízkováním. Metod je několik, důležité je však řízkovat na podzim. Použít se dají všechny části rostliny, osobně jsem měl nejlepší výsledky při řízkování kořenů.
Maliny se nechávají plně dozrát a až poté je sklízíme. Pokud nejdou snadno oddělit od stopky, je to signál, že máme ještě několik dní počkat. Je nutné, aby bylo sucho. Jelikož jsou plody velmi choulostivé, docházelo by k plesnivění sklizených plodů.
Tip: z listů se dá snadno připravit zdravý čaj. Pouze se vloží do sítka a zalijí vroucí vodou. Nejlepší listy jsou čerstvé, ale správně nasušené si také zachovají většinu vitamínu. Proto je žádoucí udělat si na zimu dostatečnou zásobu.
Dobře roste i ve vyšších polohách, k dobrému růstu ale potřebuje hluboké, humózní půdy. Plodná a šťavnatá odrůda.
Dobře odnožuje a má vyrovnaný růst. Plodí ve větší míře, v červenci a září. Nevýhodou je náchylnost k virózám.
O Maliníku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.