Pěstuji Malinoostružiník | Přidejte tip na pěstování Malinoostružiníku | Přidejte fotky Malinoostružiníku
Malinoostružiník pěstují: Zatím nikdo, buďte první.
Je třeba zmínit se i o méně známém drobném ovoci, tvz. hybridních ostružinách. Jsou mimo Českou republiku s úspěchem pěstěny přes sto let a jsou velmi významné. Plody dosahují až trojnásobné velikosti než u ostružiníku, barvy většinou červené a s vyšším obsahem vitamínu C. Vynikají zejména zcela ojedinělým arómatem. Potřebují ale poměrně drsné klimatické podmínky, zastínění, chladné počasí a vlhkou, živnou půdu.
Plodí hlavně na jednoletých výhonech, proto se starší výhony v zimě řežou. Když se mladé výhony začnou shýbat k zemi, začněte je vyvazovat. Zejména vhodné k tomu jsou drátěnkové mřížky, které si snadno na zahrádce vytvoříte.
Na nemoci nejsou náchylné. Problémem bývá tráva a další podrost, který jim silně konkuruje, proto je dobré okolí výhonů mulčovat, případně nastýlat.
Ze škůdců je nejvýznamnější ptactvo. Plody dozrávají dříve než většina ostatních plodů, pro ptactvo tak jsou vítanou změnou jídelníčku. Ochranu bych doporučoval provést stínící plachtou, případně sítí proti ptactvu.
Jen pro zajímavost uvádíme několik odrůd, které jsou v Západní Evropě spolehlivě vyzkoušené s dobrými výsledky. V Čechách a na Moravě zatím není příliš zkušeností s pěstěním, proto jsou uvedené odrůdy výzvou pro experimentující zahrádkáře.
Odrůda s kulatými plody, trochu se podobají malinám.
Beztrnná odrůda, plodnost je menší.
Jsou zase díky vyšší cukernatosti vhodné pro výrobu marmelád. Tvarem keře připomínají poléhavé ostružiníky.
Má veliké rudé, až načernalé plody, trochu kyselejší. Je vhodná zejména k zavařování.
O Malinoostružiníku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.