Pro tuto akci musíte být přihlášeni.
Zpět na výběr rostliny

Meruňka

Meruňku pěstují: Lacenka, Janaen


Domovem je meruňka v centrální Číně. Jde o krásné stromky zejména v době květu. Je nižšího vzrůstu, dorůstá zhruba šesti metrů. Pro správný růst a úrodu vyžadují teplé a spíše suché prostředí. Kvetou v průběhu dubna a květy jsou velmi choulostivé na mráz. Nejlépe rostou na svazích s jižní expozicí, do 300 m n. m. Nesnáší deštivé počasí v době sklizně – plody hnijí, předčasně opadávají, nebo pukají. Optimální poměr ročního úhrnu srážek a průměrné roční teploty je 350 mm/9°C. Nejlepší stanoviště je v sušších hlinitých půdách, s pH 7. daří se jí zejména ve vinohradnických oblastech. Dožívá se až šedesáti let, ovšem za cenu snížené plodnosti. Nejčastěji se však pěstují do třicátého roku života, nejvyšší plodnosti dosahují mezi desátým a dvacátým rokem.

Podnože

Nejčastěji se používá meruňkový semenáč, konkrétně Vrbický semenáč. Lze použít i slivoňové podnože.

Řez

Výchovný řez se provádí nejpozději do třetího roku po výsadbě. Zmlazování, ani každoroční udržovací řez většinou není nutný. Jedním z důvodů je i vysoká náchylnost k pronikání chorob do poškozeného dřeva a také přítomnost klejotoku. Pokud se pro řez přeci jen rozhodnete, tak musí být proveden ihned po sklizni a každá rána musí být ošetřena stromovým balzámem. Koruna se zpravidla formuje sama, vyřezávají se jen prosychající, do středu rostoucí a křižující větve.

Sklizeň

Největší úrody se dočkáme u odrůd středně raných a pozdních. Plody jsou náchylné k otlakům, proto doporučuji velkou opatrnost. Sklízí se od poloviny července až do konce září. Pokud chcete ovoce využít na marmelády, či pálení „mírně“ alkoholických nápojů, nechte je na stromě přezrát – z důvodu výraznějšího aroma a cukernatosti.

Tip: nejlepší dobou pro sklizeň je fáze, ve které mají plody na osluněné straně měkkou dužninu, tedy dva až čtyři dny před úplnou zralostí.

Choroby a škůdci

  • Apoplexie
  • Monilióza
  • Housenky píďalek
  • Veverky

Odrůdy

Velkopavlovická

Pravděpodobně pochází z Nizozemí. Jde o samosprašnou odrůdu. Ke správnému růstu potřebuje teplé a především chráněné polohy s živnou a vápenitou půdou. Je choulostivá na přemokření. Plody jsou kuželovité, zrají ve druhé půlce července a vyznačují se červeným mramorováním. Jsou vhodné k zavařování.

Paviot

Pochází z jižní Francie. Je cenná svojí nenáročností na stanoviště a vcelku velkou odolností vůči mrazu. Také nepuká a netrpí hnilobami. Není ovšem dobrým opylovačem ostatních odrůd. Plod dosahuje rekordních rozměrů, na osluněné straně je naoranžovělý, dozrává na začátku srpna. Je ovšem náchylnější k broskvoňové čer­ni.

Sabinovská

Jde o Slovenskou odrůdu, která vyžaduje chráněné polohy. Je nenáročná na půdu, ale nesnáší přemokření. Kvete středně raně a je náchylná k namrzání květů. Plod je větší, nepuká, barvy jsou od žluté po oranžovou, záleží ovšem na míře oslunění.

Diskuse:


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

Meruňky a broskvoně hnojení

Fotky Meruňky


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.