Měsíček pěstují: Janaen
Měsíček je velice známá, léčivá a nenáročná letnička. Pochází z oblastí Středozemního moře a na našem území se pěstuje bezmála 600 let. Na začátku rostla v selských zahradách a využívala se hlavně k léčebným účelům. V dnešní době jí přibyl ještě význam okrasný.
Květy má žluté nebo oranžové, jednoduché nebo plné, na noc se zavírají. Je vysoká 40–70 cm.
Kvete od května do zámrazu.
Na stanoviště není rostlina příliš náročná. Daří se jí na slunci, ale pokvete i ve stínu. Půda je lepší vápenitá. Měsíček bývá často pěstován jako přeplodina ke všem druhům zeleniny, výborně chrání zejména rajčata proti háďátkům a sviluškám.
Je idealní zelené hnojení.
Péče je velice snadná, zvládnou ho i děti. Měsíček vyséváme v dubnu rovnou na záhon, po špetkách, spon 30 cm, mírně zasypeme. Přibližně za 10 týdnů se již můžeme těšit z prvních květů. S výsevem můžeme v mírnějších oblastech začít už na podzim, z květů se pak na jaře můžeme těšit už o měsíc dříve. Rostlinu je dobré zaštípnout, aby se rozvětvila. Půdu okolo rostliny kypříme. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy. Za sucha zaléváme. Kvete nepřetržitě celé léto.
Během vegetační doby můžeme dosít další semínka, kvetení ještě prodloužíme. Na podzim lze snadno sebrat z rostlin vyzrálá semena. Někdy se měsíček množí samovýsevem. Výjimečně je dvouletý.
Měsíček byl a je používán v medicíně. Odvar se používá při menstruačních bolestech a křečích, na záněty očí a dásní, čistí krev. Měsíčková mast má antiseptické účinky, léčí rány, ekzemy, záněty kůže.
Okvětní lístky mohou nahradit v kuchyni šafrán.
Pro všechny tyto účely používáme jen chemicky neošetřené rostliny.
O Měsíčku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.