Pěstuji Mrazuvzdorné bramboříky | Přidejte tip na pěstování Mrazuvzdorných bramboříků | Přidejte fotky Mrazuvzdorných bramboříků
Mrazuvzdorné bramboříky pěstují: Zatím nikdo, buďte první.
Hlíznaté drobné rostliny jsou původní v Malé Asii a ve Středozemí. Jejich květy se objevují jednotlivě na květních stvolech a okvětní lístky jsou vztyčené vzhůru. Listy mívají kresbu. Ve střední Evropě je původní brambořík nachový (C.purpurascens), který se volně vyskytuje na Moravě a v Rakousku v listnatých lesích. Volně rostoucí je chráněný.
Mrazuvzdorné bramboříky kvetou podle druhu od jara až do podzimu. Nejpěstovanější brambořík neapolský (c. hederifolium) kvete od září do listopadu a má krásné listy s kresbou podobnou břečťanu, chráněný Cyclamen coum kvete v únoru a brambořík nachový v červenci a v srpnu. Barvy květů jsou u všech druhů podobné od bílé a růžové přes nachovou až po červenou.
Bramboříky vysazujeme do polostínu, do nepřemokřené humózní půdy. Výborně rostou pod listnatými stromy na chráněném místě.
Hlízy sázíme podle odrůdy v době vegetačního klidu (neolistěné a nekvetoucí) poměrně mělce, příliš nezasypáváme. Kvetou obvykle druhým až třetím roce po výsadbě. Na zimu je prospěšná nastýlka ze suchého listí. Příliš často je nepřesazujeme.
Možné je také pěstování ze semen, která vyséváme v březnu do pařeniště. Semeny se bramboříky také velmi snadno množí.
Mrazuvzdorné bramboříky nezaměňujme s pokojovými Cyclamen persicum. Ty mráz nesnášejí a mají daleko větší květy.
Hlízami bramboříků se dříve krmil dobytek. Obsahují velké množství škrobu.
O Mrazuvzdorných brambořících ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.