Muškát pěstují: hailliejade, Lacenka, Jana H., martinagala, buliznik, Simča77, iris66, sud, locika, Janaen
Je z čeledi Geraniaceae – Kakostovité, původem pochází z Jižní Afriky, Středomoří. Kvetou od května do září, ale jsou i druhy, které kvetou celoročně. K pěstování na balkony a terasy se hodí Pelargonie vonné, nejsou moc známé, dále pelargonie okrasné listem, pelargonie převislé, pelargonie pyskaté. Velkokvěté pelargonie, které také můžeme najít pod názvem grandiflora, se hodí pouze do bytů.
Pocházejí původem z anglických odrůd, je téměř 50 různých druhů. Pestrost listů způsobuje poruch ave formě chlorofylu v listech.
Slunné až světlé místo.
Poupata se vyštipují, protože chceme posílit tvorbu listů a jejich růst. Hnojíme pravidelně každý týden, pořádná a výdatná zálivka. Přezimují při teplotě 8°-12°C v chladné a světlé místnosti. Zálivka se v zimě omezí.
Dolly, Vardon, Freak of Nature, Chelsa Genor.
Tyto druhy pelargonií nejsou moc k sehnání, většinou je seženeme ve specializovaných zahradnictvích nebo si do nějakého pěstitele vezmeme řízek, ze kterého si rostlinu dopěstujme. Nejsou zajímavé svými květy, nýbrž listy, které vydávají jemnou vůni. Vůně může připomínat všechno možné, ale nejčastěji voní po citronech, jablku, růžích, mandlích, mátě, šeříku.
Potřebují světlé až slunné místo, chráněné před větrem.
Pomocí vrcholových řízků, které napícháme do substrátu. Teplota zhruba 18°-20°C, při zakořeňování řízků.
Musíme udržovat vyrovnanou vlhkost vzduchu, hlavně přes léto, takže rosíme. Zálivka střední. Pokud ji pěstujeme celoročně v teple, rostlina kvete málo nebo vůbec. Proto ji musíme přezimovat při teplotě 8°-12°C, na světle a chladu. V zimě udržujeme bal v suchu. V létě, kdy je období růstu přihnojujeme 1× týdně. Zpětný řez a přesazení děláme, pokud je chceme omladit (např. pokud rostlina stárne, tak jí tímto zmladíme). To děláme v předjaří nebo na jaře.
Pro místnosti (interiéry), na balkony, do květinových mís, ozdobných koryt, do truhlíku, Odrůda P. crispum se může pěstovat jako bonsaj.
Mají převislý charakter, mají poléhavé nebo převislé výhony. Lesklé, zelené listy, lysé, květenství převislé nebo polopřevislé, květy jsou jednoduché, poloplné, plné. Barvená škála je od bílé, růžové, lososové, šarlatově červené, purpurové také dvoubarevné růžovofialové, červenobílé všechny jejich možné odstíny.
Slunné až světlé místo.
Množíme řízky, které v srpnu získáváme z matečných rostlin, semenem množíme v prosinci.
Plnokvěté odrůdy potřebují ochranu před deštěm, zálivku potřebují vydatnou a častou, přihnojujeme 1× každý týden. Odkvetlé květy odstraňujeme a tím podporujeme další kvetení. Přezimují při teplotě 5°-8°C, na studeném a světlém místě.
Do závěsných květináčů, do truhlíků, do květinových mís.
Při neochránění plnokvětých odrůd před deštěm, nám mohou zahnívat.
Amethyst – kvete plně, růžovovbíle, Cocoricola – kvete jednoduše, červeně, Feuer Cascade – kvete jednoduše, výrazně červená, Mexikanerin – kvete plně, červenofialově, Villa de Paris – kvete jednoduše, růžově.
Rostou vzpřímeně, keřovitě se přitom větví a mají plstnaté listy s více či míně výraznou kresbou. Květenství je v kulovitých okolících a květy jsou jednoduché nebo plné s barvami od bílé, přes všechny růžové, lososové k ohnivě červené a fialově purpurové a jejich odstíny.
Plné slunné místo až světlé.
Termín množení je v srpnu, ale v podstatě můžeme kdykoliv. Množíme řízky. Ty rostliny, které jsou namnožené v prosinci kvetou už v květnu.
Požadují vydatnou zálivku, každý týden 1× přihnojit až do konce srpna. Bal nesmí být přemokřený. Pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy, tím také podporujeme další kvetení. Přezimuje při teplotě 5°-8°C na studeném světlém místě. Bez období klidu kvetou rostliny i v zimě.
Do truhlíku, závěsných nádob, květinových mís.