Náprstník pěstují: sud
Náprstník je dvouletá rostlina. Jedná se o až 180 cm vysokou rostlinu, z přízemní růžice listů vyrůstá olistěný stonek, který se nikdy nevětví. Na jeho konci jsou zvonkovitá květenství připomínající náprstek. Uvnitř mívají tmavé tečky. Listy na rostlině jsou největší při zemi, směrem vzhůru se zmenšují. Náprstníky kvetou v červnu a červenci bíle, žlutě a v odstínech růžové, zahradní kultivary až purpurové. U nás roste volně v lesích základní druh náprstník růžový (D.purpurea), na zahradách bývá obvykle pěstován kultivar ze skupiny excelsior s bohatšími, hustšími hrozny květů.
Volně v přírodě rostou náprstníky v lesích, na pasekách. K dobrému růstu potřebují kyselou půdu a polostín. Výborně se hodí do přírodních zahrad.
Semena rostliny vyséváme nejlépe do pařeniště v dubnu a květnu. Semena nezasypáváme, klíčí na světle. Do podzimu vytvoří přízemní růžici listů, kterou přesadíme v září na stanoviště. Příštím rokem, na začátku léta náprstník vykvete. Odkvetlá květenství nemusíme odstraňovat. Náprstníky se v dobrých podmínkách snadno množí samovýsevem nebo obrůstají z přízemní růžice. Vydrží tedy na zahradě mnohem více let. Jsou poměrně odolné vůči chorobám a škůdcům a nepotřebují zvláštní péči.
Náprstníky jsou jedovaté a zároveň léčivé rostliny. Jejich použití ale svěříme raději do rukou odborníků. Obsahují kardenolidní glykosidy, například digitoxin, které se používají v medicíně k úpravě srdeční činnosti. Nejvíce účinné látky obsahují listy.
O Náprstníku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.