Ostružiník pěstují: Zatím nikdo, buďte první.
Tento popínavý keř se těší velké popularitě. Jde o dlouhověkou rostlinu, která každoročně dává bohatou úrodu plodů s vysokým obsahem vitamínu C. Často vytváří šlahouny delší pěti metrů. Pokud má ostružiník spolehlivě plodit, je potřeba, aby rostl v hluboké, živné a humózní půdě. Mají rádi přímé slunce, plody jsou potom cukernatější. Když má horší podmínky, může namrzat. Ostružiny jsou také poměrně náročné na přísun vody, který musíme občas zajišťovat. Výhony jsou u nekulturních odrůd porostlé ostny.
Po výsadbě se musí hluboce sestřihnout. Plodné výhony se zkrátí o jednu třetinu své délky, ostatní řežeme na jedno až dvě očka od země.
Provádí se ručně a obezřetně, aby nebyly plody zbytečně poškozeny. Sklizeň je stejná jako u maliníku, jen s rozdílem, že ostružiny se sklízejí se středovým lůžkem.
Vyznačuje se značným přírůstkem tenkých plazivých šlahounů, které jsou doslova půdopokryvné. Plody zrají o 14 dní dříve, než většina ostatních ostružiníků, hůře se sklízejí. Mají výrazný matový povlak.
Jde o beztrnnou odrůdu, se šlahouny delšími pěti metrů. Plodí dlouho, hojně a je velmi chutná. Výborně se hodí k zapékání do koláčů, výrobu šťáv a kompotů. Má větší a tvrdší semena. Čím úrodnější půdu jí dopřejete, tím více budete mít plodů, které se velmi snadno sklízejí. Má ale tendenci zplaňovat vyháněním ostnitých šlahounů – ty je třeba čas od času u země odstřihnout. Udržovací řez doporučuji velmi silný.
O Ostružiníku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.