Papriku pěstují: Lacenka, Barush
Paprika roční (Capsicum anuum) z čeledi lilkovité – Solanaceae je vytrvalá rostlina původem z Mexika. V kultuře se pěstuje jako jednoletá a může dorůst výšky 0,5–1,5 m. Rostlina je celá lysá, se střídavě postavenými kopinatými listy. Květy rostou jednotlivě, jsou bílé pětičetné, oboupohlavní. Plodem je lusk, jehož přirozená barva v botanické zralosti je červená. U papriky se rozlišuje zralost technologická, kdy jsou plody vhodné k nakládání a k přímé konzumaci. Plody jsou pevné a vydrží převoz i skladování. V druhém stupni – botanické zralosti se sklízí plně vybavené plody pro odběr osiva.
Paprika je v kultuře velmi náročná rostlina a v ČR se pěstuje pouze okrajově. Vyžaduje teplé slunné, chráněné stanoviště s humózní, živnou půdou s dostatkem dostupné půdní vody a pH v rozmezí 6,5–7,5. Optimální rozmezí teplot během vegetace je 18–23°C. Teploty pod 14 a nad 30°C jsou extrémní.
Semena vyséváme nejpozději do konce března, asi 9–12 týdnů před zamýšlenou výsadbou na konečné stanoviště. Hustota výsevu je asi semeno na cm2 jako prostokořennou sadbu nebo jako sadbu s kořenovým balem do kořenáčů do hloubky 0,5–1 cm. Semena vzchází při teplotách kolem 20 °C, po vzejití dopřejeme rostlinkám dostatek světla, aby se nevytahovaly. Rostliny s kořenovým balem přepichujeme na trvalém stanovišti do sponu 60–70 cm x 25–40 cm. Rostliny prostokořenné sadíme přímo na záhon do sponu 2 × 6 cm a později je jednotíme do trvalého sponu.
Doporučená zálivka 0,5 l vody na rostlinu má být pravidelná s dostatečným časovým rozestupem, aby zemina kolem kořenů proschla. Vyvarujeme se ovlhčení jizev po květech či jiných ranek.
Sklizíme správně vyvinuté plody v technické zralosti, při zmáčknutí měly mírně zakřupat.
Na záhon pro papriky (plodiny první trati) na podzim zapracujeme 4–5 kg hnoje/m2 a povápníme dávkou cca 3,6 kg/m2 mletého vápence nebo 2 kg/m2 dle půdy na stanovišti. Před výsadbou je vhodné zapravit do půdy 50 – 70 g/m2 NPK hnojiva s vyšším podílem dusíku. Během vegetace je vhodné přihnojovat komplexním rozpustným hnojivem s nižším obsahem dusíku a s mikroprvky. Hnojivo dodáváme rostlinám v intervalech, dávce a koncentraci dle použitého přípravku.
Odrůda pěstitelsky tvárná, vhodná i do nádob. Plody jsou chilli papričky.
Vhodná do skleníku a fóliovníku, na jižní Moravě i do volné půdy. Plody jsou silnostěnné kvádrovité, žluté.
Středně pozdní polní odrůda, plody jsou tmavě červené, sladké, vhodné jak pro přímý konzum tak pro zpracování.
Nese lahodné menší plody oranžové barvy skoro bez semen. V nepříznivých oblastech se musí rychlit.
Je nová paprika typu Jalapeno. Plody jsou menší, tlustostěnné, tmavě červené. Odrůda vhodná do skleníku.
Nese oranžové dlouhé chili papričky. Rostliny jsou vhodné do skleníku nebo nádob.
Středně vzrůstná odrůda vhodná do foliovníku. Plody jsou v technické zralosti oranžové, silnostěnné, sladké.
Středně vzrůstná odrůda, plody jsou v technické zralosti sytě zelené, snáší i skladování a přepravu.
Má lusky beraního typu, v technické zralosti tmavě zelné. Plody jsou velmi vhodné ke sterilizaci.
Nová odrůda pěstitelsky velmi tvárná. Plody jsou v technické zralosti žlutozelené, sladké a pevné.
Směs barev chilli je směs teplomilných pálivých odrůd, vhodných jak pro pěstování v nádobách, tak ve skleníku.
Paprika má v kuchyni mnohostranné využití. Může se konzumovat syrová jako lahodná zelenina nebo odrůdy s vysokým podílem pálivého kapsaicinu se používají jako významné koření. Plody obsahují mnoho draslíku, fosforu a sodíku a jsou kromě jiných významným zdrojem vitamínu C, U a karotenu. Zeleninové odrůdy se používají za čerstva, do salátů nebo ve studené i teplé kuchyni. Kořeninové papriky, sladké i pálivé se většinou suší a koření se s nimi pokrmy nebo se celé plody pálivých typů nakládají se sýry a nakládanou zeleninou na přidání palčivosti.
O Paprice ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.