Zpět na výběr rostliny

Pastiňák

Pastiňák pěstují: Zatím nikdo, buďte první.


Pastiňák pochází z Asie a v Evropě roste planě. Jedná se o dvouletou cizosprašnou zeleninu z čeledi miříkovité – Apiaceae, pěstovanou pro zdužnatělý kořen. Rostlina je až 150 cm vysoká s lichospeřenými listy, květenství je okolík složený z krémově zelených květů, které vytvoří druhý rok. Plodem jsou žebernaté nažky, které stejně jako celá rostlina obsahují mnoho aromatických látek.

Stanoviště

Půda pro pastiňák by měla být středně těžká, vlhčí a dostatečně hluboká. Nežádoucí jsou zaplevelené, prokořeněné pozemky, situované ve stínu Optimální pH je 6,8 – 7,4.

Péče

Pastiňák se pěstuje z přímých výsevů na jaře. Osivo pomalu klíčí, proto je nezaplevelený pozemek velmi důležitý. Výsev probíhá v březnu do sponu 30–50×10 cm, do hloubky 2–3 cm. Pokud při výsevu nedodržíme doporučený konečný spon, musí se rostliny ve fázi 3–4 listů vyjednotit. Sklizeň nastává v říjnu nebo v listopadu, a rostliny bez problémů přezimují.

Skladuje se při teplotách 0–1°C a relativní vzdušné vlhkosti 95–98%.

Výživa a hnojení

Pastiňák řadíme do druhé trati, během vegetace dodáme na pozemek 8–10 g dusíku/m2, 3–4 g P2O5/m2 a 8–16 g K2O/m2 60% této dávky aplikujeme při předseťových úpravách půdy a zbytek rozdělíme dle potřeby během vegetace. Pastiňák není náročný na žádné mikroprvky, jako celer, ale doporučenou dávku dusíku nepřekračujeme.

CHoroby a škůdci

  • Padlí miříkovitých
  • Pochmurnatka mrkvová
  • Skládkové hniloby kořenů

Druhy

Bielas

Zajímavá odrůda nejen pro velkopěstitele. Jedná se o pozdní odrůdu s dlouhými kořeny a vysokým výnosem. Hodí se na sušení, mražení a na dlouhodobé skladování.

Dlouhý Bílý

Velmi odolná odrůda chorobám a škůdcům a hodí se tedy pro ekologickou produkci. Dává vysoký výnos silně aromatických kořenů. Je možné pěstovat i jako ozimou kulturu nebo ho lze pěstovat na těžších půdách.

Rady a typy, výživová hodnota

Kořen pastiňáku je hodnotným zdrojem vitamínů, zejména vitamínu C, E, PP, A a vitamín B6. Z minerálních látek lze zmínit draslík, fosfor, vápník, síru a chlor. Z dalších obsahových látek je zajímavý alkaloid pastinacin, díky kterému působí kořen močopudně a proti nadýmání. V kuchyni se používá nejčastěji jako koření do polévek a omáček nebo jako součást zeleninových salátů. Je možná jej mrazit, sušit nebo nakládat spolu s jinou zeleninou.

Diskuse


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

O Pastiňáku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.

Fotky Pastiňáku


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.