Pažitku pěstují: Lacenka, Barush, Janaen
Vytrvalá zelenina původem ze Středomoří a je velmi oblíbená po celém světě jako zelené koření k pokrmům. Může dorůst až 80 cm výšky, listy jsou vzpřímené tmavě zelené na průřezu kulaté. Květenství je okolík pětičetných, tmavě růžových kvítků, podepřených toulcem. Semena jsou drobná lesklá černé barvy.
Potřebuje slunné vzdušné polohy, nevadí jí lehčí půda s dostatkem dostupného vápníku.
Pažitku množíme vegetativně dělením trsů od dubna do srpna. Nové trsy mají být minimálně 2–3 cm velké. Sázíme je do sponu 30–40×15 cm.
Výsevy se provádí do skleníku v srpnu a sadbu na trvalé stanoviště provedeme v březnu příštího roku.
Druhá možnost je provádět jarní výsev v únoru do skleníku a už v dubnu vysadíme rostliny ven. Stejně tak se může provést přímý výsev v květnu.
Výsevy podzimních kultur se provádí od poloviny února do poloviny března do skleníku a v polovině června sazenice vysazujeme na záhon. Sklízíme v říjnu nebo v listopadu.
Protože se běžně pěstuje na jednom stanovišti i několik let, je třeba počítat s tím, že pažitka může kvést a protože jsou květní stonky dřevnaté, je možné je odřezávat a ke konzumaci odebírat pouze jemné listy.
Závlaha většinou nebývá nutná.
Pažitka je zelenina druhé trati, ale pro zanedbatelný odběr malopěstiteli ji ke zdárnému vývoji stačí přihnojit vhodným NPK hnojivem v případě potřeby. Pokud ji pěstujeme jako rostlinu v nádobě, můžeme ji dodávat živiny jako pokojovým rostlinám ve formě hnojivového roztoku.
Pažitka je minoritně pěstovaná, proto pro ni nejsou povoleny pesticidy. Protože se pěstuje skoro v každé zahrádce na velmi malých plochách, a protože je i dost odolná nejhorším patogenům, nebývá nutnost provádět nějaké zásahy na ochranu rostlin. Někdy se přece jen mohou vyskytnout následující problémy:
Zasychání špiček listů způsobuje mnoho patogenů, které nějak poškodily nebo omezily funkčnost kořenové soustavy, proto pachatele většinou hledáme v půdě.
Kuriozita, také nazývaná česnekopažitka. Má jemné lístky s česnekovou vůní. Pokud rostliny kvetou, nejsou vhodné k jídlu až když je květenství zralé.
Velmi vhodná pro pěstování v květináči a má dekorativní vzhled. Listy má tuhé, vzpřímené mají jsou velmi lahodnou chuť.
Bohatá na vitamín C, listy má jemné sytě smaragdové barvy.
Hodí se k rychlení. V listech má hodně vitamínu C a větší množství pálivých silic.
Pažitka je v kuchyni velmi oblíbená, má jemně pikantní chuť vhodnou do zeleninových salátů a jiných studených pokrmů. Kromě toho je pro své jasně zbarvené květenství ceněná po estetické stránce. Konzumní částí je nať, která je bohatým zdrojem vitamínu C, A, B1, B2 a minerálů jako draslíku, vápníku a bioflavonoidů. Její konzumace posiluje imunitu díky příjmu vitamínů, povzbuzuje chuť k jídlu a má mírné protizánětlivé účinky.
O Pažitce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.