Pepino Gold pěstují: Zatím nikdo, buďte první.
Pepino gold bylo ve své domovině pojmenováno „kačuma“. Domovinou je Jižní Amerika, konkrétně nejspíš Peru a Kolumbie. Jde o rostlinu z čeledi lilkovitých, kam spadají také rajčata, brambory a samozřejmě lilky. Pepino se pěstuje v květnících, velmi dobře i jako balkonovka. Jde o středně velkou rostlinu, na níž rostou malé plody, které vypadají jako melounky. Chuťově pepino připomíná meloun žlutý. Je však šťavnatější a s výraznější chutí. Lidem často evokuje kombinaci hrušky a banánu, případně s přídavkem broskve.
U nás jde o novější zeleninu, na její pěstování si teprve zvykáme. Ale oficiální evropské pěstování zahájil už francouzský král Ludvík XVI. v osmnáctém století. Pojmenování pepino dostala rostlina ve Španělsku, kde se tohle slovo používá pro označení salátové okurky. A přestože o okurku vůbec nejde, jméno už pepínům zůstalo.
Plodem jsou jakoby melounky, mají kulovitý až vejcovitý tvar o velikosti lidské pěsti. Pepina jsou světle až tmavě žlutá, někdy dokonce přímo oranžová. Mají podélné fialové nebo modré nebo i hnědofialové či tmavě zelené pruhy. Slupka je lesklá a hladká, poměrně tenká. Dužnina je po dozrání sladká a šťavnatá, ale přitom velmi osvěžující. Vrstva dužniny je vysoká, téměř až ke středu plodu. Tam je pak jen malá výduť pro semínka.
Pepinům se nejvíce daří v nádobách. Potřebují totiž převis, protože rostlina své plody neunese ve vzpřímené poloze (můžeme je samozřejmě vyvázat). Ale hlavně: Pepino potřebuje řádně prokořenit svůj substrát, pak teprve se hrne do květu a plodů. Proto je nutné mu zvolit květník ve správné velikosti. Průměr květníku by neměl přesáhnout 35 cm. S tím vám pomohou například v prodejnách OBI. Stačí si prolistovat OBI leták nebo navštívit prodejnu a vyžádat si květníky toho správného průměru.
A co se stane, když pepino zasadíme do většího květníku? Bude prokořeňovat svou nádobu mnohem déle a kvést začne až později. A vůbec vám plody nemusejí stihnout dozrát. V našich podmínkách dozrávají počátkem srpna a později. Pepína ve větších květnících už by mohly potkat zářijové mrazíky. V tom případě na noc vždycky domů.
Péče o pepína je velmi jednoduchá, v podstatě téměř žádná. Pouze zalévat a přihnojovat. Pepino nepotřebuje žádné zaštipování ani jiné zásahy. Pohlídat si musíte jen plody – aby se neopíraly o zem. Je lepší mít pepina v převisu nebo je vyvázat. Slupka je totiž dost tenká, plod opírající se o zem by mohl být snadno poškozen a pak napaden choroboplodnými zárodky.
Pepino, protože ho pěstujeme v omezeném prostoru, potřebuje pravidelnou zálivku a také přihnojování tekutým, nejlépe organickým hnojivem. Kupujeme sazeničky pepina nebo certifikovaná semínka, u kterých je zajištěno, že budou z nich vzešlé rostliny mít požadované vlastnosti. Sadíme do substrátu, nejlépe zahradnického a obohaceného o výživné látky.
Na dno květníku vždy dáme drenáž, pak i trochu NPK. První přihnojení děláme až za 6 – 8 týdnů, kdy rostlina spotřebovala, co jsme jí dali do začátku. Substrát kupujeme nejlépe u ověřených prodejců nebo ověřených značek, abychom měli zajištěnu jeho kvalitu. Nabídku kvalitních substrátů kdykoliv najdete v prodejnách Mountfield. Nebo online v jejich celoročním katalogu se stálým sortimentem. Stačí kliknout na leták Mountfield. Když se o pepino dobře postaráte, dá vám každá rostlinka až 20 plodů, které dozrávají postupně.
Co poradit u pěstování pepina? Pokud jej chcete pěstovat více let, tak ho nechte přezimovat doma, v chladnější místnosti – podobně jako muškáty. Ale pozor, pepino sice poroste i v následujícím roce, ale už nedává tolik plodů. Nicméně se na něm koncem zimy objeví spousta výhonků. Ty si nařízkujete a zasadíte jako nové rostlinky, které budou mít vlastnosti mateční rostliny. A pěstování jede od znovu.
Pepino je zdrojem vlákniny, rostlinné vody, vitamínů i minerálů. Nejvíce chutná čerstvé, můžete ho dobře vychladit v lednici, pro náročnější konzumenty ještě i posypat cukrem. Výborné je ve směsi ovoce s alkoholem (bowle) nebo v podobě marmelády, smoothie.
O Pepinu Gold ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.