Petržel pěstují: Barush
Petržel zahradní je dvouletá 30 cm vysoká bylina z čeledi miříkovité – Apiaceae, původem z jižní Evropy. Rostlina první rok vytvoří bílý vřetenovitý kořen a lesklé, dlouze řapíkaté, bohatě vykrajované listy. Druhý rok v létě vykvete okolíkem složeným z mnoha drobných, žlutých, oboupohlavních květů. Plodem je pak žebernatá nažka bez háčků, s vysokým obsahem silic.
Petržel vyžaduje hluboce zpracované lehčí půdy s pH okolo 6 (tj. mírně kyselá reakce) na slunci nebo v polostínu. Ačkoliv pochází z jižní Evropy, nevadí jí mraz až –7°C. Optimální teploty pro růst jsou od 10–21°C, za přílišného tepla a vysoké vlhkosti petržel trpí houbovými chorobami a hyne.
Semena se vysévají v březnu přímo na záhon, do hloubky 2 cm, do sponu 30 × 10 cm a můžeme použít i technologii pěstování „Na hrůbky“ jako u mrkve. Sklízí se od července do září, pro účely malopěstitelů skoro permanentně.
Vyséváme v dubnu, také přímo na záhon, do hloubky 2 cm a sponu 30×5 cm. Sklízet je možné od srpna a odřezané listy se rychle nahrazují novými. Naťovou petržel lze také na zimu přesunout do nádob a užívat si čerstvé zeleniny denně.
Petržel v červenci a srpnu za velmi suchého počasí zavlažujeme.
Petržel má nároky na výživu podobné mrkvi, v osevním postupu je řazena do druhé trati a při přehnojení dusíkem trpí rzivostí a nesnáší zasolení. Během vegetace přihnojujeme komplexním NPK hnojivem s nižším obsahem dusíku. Dávka hnojiva a časové rozestupy mezi jednotlivými dávkami se odvíjí podle instrukcí na obalu použitého přípravku.
Raná odrůda kořenové petržele s velmi velkými kůlovitými kořeny.
Vyznačuje se středně dlouhým kořenem lahodné chuti, je odolná rzivosti a skládkovým chorobám.
Velmi výnosná bohatě zkadeřená odrůda odolná suchu a významným chorobám.
Raná odrůda naťové petržele s velmi hustou a bohatou natí. Rostlina je tolerantní k padlí.
Petržel je prakticky celá významným zdrojem vitamínů, zejména C, B1, B2, B3, B6, B12, E a A a ve velkém množství obsahuje také fosfor, mangan, vápník, draslík, hořčík a chlor. Obě formy petržele jsou silně aromatické a mají významné močopudné a karminativní účinky (zabraňuje nadýmání). Naťová forma se používá k dekoraci studených pokrmů a jejich ochucení, lze ji s úspěchem sušit a mrazit. Kořenová forma je velmi vhodná k tepelné úpravě a ke skladování, ale fantazii se v kuchyni meze nekladou.
O Petrželi ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.