Zpět na výběr rostliny

Pryšec

Pryšec pěstují: Lenka 38, Miska219


Řadíme jí do čeledi Pryšcovité. Pochází z Madagaskaru. U nás je to velmi oblíbená rostlina. Odrůda Euphorbia pulcherrima (Vánoční hvězda) se používá jako dekorativní a dárková květina v období Vánoc. Jinak všechny Druhy jsou velmi zajímavé.

Pryšec má keřovitý vzrůst. Listy jsou mírně laločnaté, celokrajné. Povrch listu je chloupkatý. Květenství je složené z barevných listenů, které má nejčastěji červenou barvu, ale v posledních letech můžeme vidět i pryšce bílé, světle žluté nebo růžové. Uvnitř barevných listenů jsou nenápadné květy. Některé druhy mají ostré trny.

Péče

Patří mezi světlomilné rostliny a proto potřebují dostatek světla. Jsou to krátkodenní rostliny a pro nakvétání potřebují 12,5 hodiny světelného dne. Teploty před květy a během květu musí být 17 až 18°C. Jestliže rostlinu máme během kvetení v teplejším interiéru, brzy nám odkvete a s velkou pravděpodobností rostlina zahyne. Zálivka spodní, odstátou vodou.

Rostlinu přesadíme každý rok z jara. Výjimkou je, ale Euphorbia pulcherrima (Vánoční hvězda), které je velmi těžké přivést za rok znovu ke květu a proto je vhodné rostlinu po sezoně zlikvidovat.

Zemina a hnojení

Substrát lehčí s kyselím pH. Vhodná je rašelina s kompostem nebo ornicí. Přidáváme i písek pro dobrou propustnost.

Hnojíme od jara do podzimu každé tři týdny běžným květinovým hnojivem na list. Výjimkou je opět Euphorbia pulcherrima (Vánoční hvězda), kterou přihnojujeme 0,1 až 0,2% roztokem plných hnojiv a při vývoji listenů posílíme dusík.

Množení

Rozmnožujeme ve většině případů vrcholovými řízky. Řízky odebíráme v červenci až srpnu 10 cm velké. Nejdříve řízky namočíme do vlažné vody, protože obsahují mléko, které se díky vodě zatáhne. Dále nastimulujeme a napícháme do květináčů. Přibližně za 3 až 4 týdny nám zakoření.

Choroby a škůdci

Pryšec trpí půdními houbami nejčastěji ze špatného zalévání. Podle druhu se mohou na rostlinách vyskytovat ze škůdců mšice, vlnatky a svilušky.

Druhy

Vánoční hvězda (Euphorbia pulcherrima)

Je určitě nejznámějším a nejpěstovanějším pryšcem u nás. Může dorůst do výšky až jednoho metru. Tvar a výška rostliny záleží podle výhonů. Jedno výhonové budou užší ale vyšší, zatímco více výhonové budou nižší a budou pěkně košatě široké. Listy oválné mírně laločnaté. Za květy považuje neznalé oko barevné listeny, ale květy jsou uvnitř barevných listenů a jsou nenápadné. Barvy listenů jsou nečastěji červené, bíle, na zelenané a růžové. Jak už bylo řečeno, u nás se používá jako dekorativní rostlina o Vánocích.

Pryšec zářivý (Euphorbia milli)

Je to silně trnitý keř. Listy drobné, oválné, světle zelené barvy. Květy velmi malé, ale i tak jsou ozdobné.

Euphorbia lommi

Má oproti pryšci zářivému méně trnů a jsou měkčí. Jinak je jí velmi podobná. Není fotoperiodicky citlivá, takže kvete po celý rok.

Rady a tipy

Pryšce obsahují jedovaté mléko.


Oblast Lednicko-valtického areálu návštěvníkům nabízí množství historických památek, malebné parky i krásné zahrady. Pojďte strávit dovolenou na Lednicko-valtický areál. Ubytovat se můžete v nejvíce navštěvovaných městech na stránkách ubytování Lednice nebo ubytování Valtice. Pokud před zahradami upřednostňujete přírodu a les, vyberte si chaty k pronájmu na okraji lesa v klidném a tichém prostředí. Dovolená v této lokalitě se vyplatí v každém ročním období a zvláště na podzim, kdy zde probíhají vinobraní.

Diskuze

Euphorbia leuconeura - Pryšec - pěstování

Fotky Pryšce


Další rostliny

Zobrazit: všechny rostliny, všechny škůdce



Máte problém najít potřebné náčiní, když ho nejvíce potřebujete? Máte už dost nástrojů povalujících se bez ladu a skladu v dílně? Poradíme s pořízením vhodného kufru na nářadí.Ynaradi.cz.