Pryskyřník pěstují: Zatím nikdo, buďte první.
Pryskyřníky se vyskytují v mnoha druzích, jednak jako vytrvalé luční byliny, u nás volně rostoucí, nebo jako okrasné hlíznaté rostliny.
Je vytrvalá luční bylina. Roste po celé Evropě, v Asii, Africe i v Gronsku, od nížin do hor.
Je vysoká až 1 m, má rozvětvenou lodyhu, přízemní listy jsou dlouze řapíkaté, dlanitě sedmiklané, horní listy na lodyze jsou postupně méně dělené. Květy jsou oboupohlavné, žluté, lesklé. Rostlina kvete od května do října. Plodem je nažka.
Na našem území je pryskyřník prudký hojně rozšířený. Roste na vlhčích lukách, na pastvinách, kde se stává obtížným plevelem, pastviny pro dobytek svým výskytem znehodnocuje.
Celá rostlina je jedovatá. Obsahuje protoanemonin. Při požití způsobuje poškození sliznic, při styku s kůží puchýře. Po usušení se obsah jedovatého protoanemoninu výrazně snižuje. Nať je využívána ve farmacii.
Je to jednoletá bylina, vysoká asi 60 cm, má dutý stonek. Květy jsou drobné, bleděžluté, objevují se od května do října. Vyskytuje se na vlhkých polích, na březích rybníků. Je také prudce jedovatý.
Je to zahradní trvalka, hlíznatá rostlina. Původem pochází z oblastí Středního Východu, domácí je v Egyptě, v Řecku, Libyi. Kvete od března do května plným nebo jednoduchým květem dle kultivaru.
Tyto okrasné pryskyřníky jsou velice choulostivé. Obvykle brzy z jara zakoupíme hlízy, které zasadíme v březnu a dubnu do propustné, nepřemokřené zeminy asi 3 cm hluboko, na slunné místo. Po odkvětu a uvadnutí zelených částí hlízy vyjmeme a uložíme přes zimu na chladné, suché místo, nejlépe do rašeliny.
Tento druh pryskyřníku se obvykle prodává na jaře v květinářstvích již nakvetlý. Bohužel se jej většinou nedaří uchovat více než jeden rok.
O Pryskyřníku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.