Ředkev pěstují: pckop
Je to velmi starobylá zelenina, známá již ve starém Egyptě. Tato jednoletá nebo dvouletá až 50 cm vysoká rostlina z čeledi Brukvovité – Brassicaceae je celá řídce chlupatá, listy jsou peřenolaločnaté taktéž řídce chlupaté. Kvete od května do srpna hroznem oboupohlavních růžových čtyřčetných kvítků. Plodem je válcovitý struk plný olejnatých semen. Rostlina se pěstuje pro zdužnatělý kořen nejrůznějších tvarů a barev.
Ředkev potřebuje ke zdárnému vývinu kořene hluboce zpracovanou, středně těžkou (na lehkých půdách tvoří ředkve v kořenech houbovitou tkáň), dostatečně živnou půdu, dobře zásobenou půdní vlahou. Rostliny jsou chladuodolné, ale lépe se jim daří na slunném stanovišti.
Jarní odrůdy mají vegetační dobu 60 dní, výsev se provádí v březnu a dubnu na záhon do sponu 30×10 cm. Sklízet lze již na konci května.
Letní odrůdy mají vegetační období dlouhé 90 dní. Vyséváme na přelomu dubna a května do sponu 30×15 cm. Sklízet úrodu je možné v červnu nebo v červenci.
Zimní odrůdy mají vegetaci dlouhou 120 dní, jejich semena vyséváme do sponu 30 × 20 cm na přelomu června a července. Sklízet je možné na přelomu října a listopadu.
Osivo si udrží klíčivost až 5 let, při výsevu všech odrůd dbáme na to, abychom semena sadili do hloubky nejvýš 2 cm.
Kořeny se dají dobře skladovat, nejlepší jsou teploty 0–2°C a relativní vzdušná vlhkost 90–95%.
Ředkev v kořenech kumuluje dusičnany, proto pod ní nehnojíme hnojem a během vegetace si rostliny poradí s živinami dostupnými v půdě.
Černání kořenů ředkve je způsobené půdní houbou, která se do rostliny dostane kořenovým krčkem, který je zraňován zemí o kolísavé vlhkosti. Druhotně se do rostlin mohou dostat bakterie a další patogeny. Zamezit tomu lze udržováním stabilní vlhkosti půdy, nepřehnojování dusíkem, výběrem stanoviště, kde pH nepřesahuje hodnotu 6,5 a dodržováním osevních postupů.
Houbovitá dužnina kořenů se tvoří u rostlin pěstovaných na lehkých půdách. Předcházet tomuto problému lze používáním odolných odrůd a volbou stanoviště.
Česká zimní odrůda asijského typu. Vyznačuje se až 40 cm dlouhým válcovitým kořenem bílé barvy. Hodí se na skladování během zimy.
Jarní odrůda s podlouhlým kořenem oranžové barvy. lahodnými bulvičkami karmínové barvy a drobné velikosti.
Pěstitelsky tvárná odrůda s dlouhým kořenem bílé barvy. Vyznačuje se rychlým růstem a velkou odolností proti vybíhání do květů.
Řadí se mezi letní odrůdy s protáhlým kořenem krásné karmínové barvy. Na lehčích půdách netrpí houbovitostí.
Patří mezi zimní odrůdy. Typická je svým kulatým kořenem s černou pokožkou. Je velmi pálivá a vhodná ke skladování.
Taktéž zimní odrůda, od předešlé se liší mramorovanou dužninou.
Velmi atraktivní zimní odrůda. Pokožka kulovitého kořene je světle šedá, zatímco dužnina překvapí karmínovou barvou a velmi lahodnou chutí.
Ředkve obsahují v kořenech víc vody, sacharidů a vlákniny než ředkvičky. Kořen je bohatým zdrojem hořčíku, draslíku vápníku a síry. Rostlina má významné dietetické účinky a pálivější chuť. Obsahuje mnoho vitamínů, povzbuzuje trávení, ale lidí trpící žaludečními vředy by ji neměli konzumovat. Ve studené kuchyni má mnohostranné využití i během zimního období.
O Ředkvi ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.