Šalvěj pěstují: sud
Šalvějí, pěstovaných v našich zeměpisných šířkách je několik druhů. Všechny jsou poměrně nenáročné na pěstování a proto oblíbené.
Šalvěj má ráda úrodnou, nezamokřenou půdu a slunce. Její krása vynikne ve skupinové výsadbě na větším prostoru. Používá se v plošných, ornamentálních výsadbách. Je možné ji pěstovat i v truhlíku, je hezká s převislými balkonovými květinami.
Jednoleté šalvěje vyséváme poměrně brzy, v lednu a únoru do pařeniště. Klíčí při teplotách 18–20°C. Rostliny musíme před výsadbou na stanoviště otužovat, jsou velmi choulostivé na mráz. V průběhu kvetení, od června do října, odstraňujeme odkvetlá květenství. Šalvěje zaléváme mírně, nesnášejí přemokření. Rostou poměrně rychle, dosahují velikosti 40–50 cm.
Někdy se podaří rostliny uchovat do příštího jara. Na podzim, před příchodem mrazů je přeneseme do bezmrazé místnosti, zastřihneme a v průběhu zimy velice málo zaléváme. Většinou květiny z jara zase obrostou a vykvetou.
Pochází z jihu USA a kvete tmavě modře. Celá rostlina je lehce plstnatá, jeví se jako posypaná moukou, od toho její název.
Je ve své domovině, v Brazilii, vytrvalý keř. Její původní a také nerozšířenější barva je zářivě červená. Vyskytuje se ale v mnoha kultivarech, květ může být zbarven do růžova, bíla, tmavě červena. Kvete od června do září, ale i po odkvětu zůstávají zbarvené kalichy, je tedy dekorativní daleko déle.
Oblíbená v našich podmínkách, kvete modře a je méně výrazná než šalvěj zářivá a šalvěj muškátová (Salvia sclarea), která se pěstuje jako dvouletka.
Šalvěje přitahují včely.
O Šalvěji ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.