Sasanku pěstují: Zatím nikdo, buďte první.
Dle doby kvetení se dělí na kvetoucí na jaře, v létě, na podzim. Některé druhy vytvářejí hlízky, proto je můžeme řadit k hlíznatým květinám (např. sasanka věncová, sasanka vábná). Náleží do čeledi Ranunculaceae – Pryskyřníkovité. Rostou trsovitě.
Požadují humózní, živné, vlhčí půdy, nevápenité, propustné, mají rády kyselé půdy (s trochou rašeliny), spíše místo polostinné, chráněné. Sasanka lesní snese i suché půdy, vápenité.
Dělením trsu, oddělováním zakořenělých výběžků na konci léta nebo semenem na podzim. Druhy Anemone tomentosa a sasanka japonská se množí kořenovými řízky. Pokud chceme pěstovat sasanku lesní nebo i jiný druh, přidáme při výsadbě trochu písku nebo vápence.
Kvetou na jaře duben až červen, podzimní sasanka japonská i Anemone tomentosa v srpnu až říjnu, Anemone vitifolia v červenci až srpnu.
Sasanka japonská se musí na zimu přikrýt. Pravidelná zálivka, kypření půdy.
Do trvalkových záhonů, vodní toky, solitéry, k řezu do vázy, i ke zplanění v přírodně krajinářských úpravách (sasanka lesní).
Je u nás chráněná, roste na suchých, světlých místech, na vápencích, má dlanitě dělené listy, 3 až 5 ti četné, vysoká je 30 cm. Květy jsou jednoduché s velkým množstvím žlutých tyčinek, bílé.
Kultivary: Elise Feldman
Je původem z Číny, Japonska. Má laločnaté, trojčetné listy, jemně ochmýřené. Vzpřímené, vidličnatě se větvící lodyhy. Květy jsou velké růžové, kvetou v latách, pětiplátečné. Je vysoká 100 cm.
Kultivary: Anemone hupehensis var. japonica, A. hupehensis var. japonica Prinz Heinrich.
Pochází z Himaláje, listy jsou podobné listům vinné révy, květy jsou velké, bělavé, růžové. Je vysoká 50–80cm, u nás se vyskytuje ojediněle.
Vznikly křížením sasanky japonské a Anemone vitifolia.
A jejich kultivary jsou: Elegans, Albadura, Honorine Jobert, Margarette, Lady Gilmour, Hadspen Abundance.
Alba Plena, Robinsoniana.
O Sasance ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.