Šplhavník pěstují: Lenka 38, Lamiia
Tato rostlina patří do čeledi Aronovité. Je jich asi 40 druhů, u nás se však pěstuje jen šplhavník zlatý (Epipremnum aureum).
Je to popínavá rostlina, kterou řadíme mezi liany. Listy jsou srdčité lesklé, zeleno bílé nebo žlutě skvrnité barvy. Rostlina má vzdušné kořeny. Ke svému růstu potřebuje oporu – šplhavník se jmenuje právě kvůli jeho schopnosti šplhat podél své opory. Může dorůstat až 20 m na délku.
Rostlina potřebuje dostatek světla, snese i částečně přímé slunce. Roste i v horších světelných podmínkách, ale listy sou tmavě zelené a netvoří se barevné skvrny. Teplota po celý rok kolem 20 až 25°C. Zalévat opatrně – tolik nevadí sušší substrát jako přemokření.
Šplhavník přesazujeme na jaře nebo v létě. Mladé rostliny každý rok, starší každé dva roky. Během roku rosíme pro zvýšení vzdušné vlhkosti. Dodáváme k rostlině oporu a vyvazujeme jí k ní. Pro rozvětvení výhonu můžeme rostlinu zaštípnout.
Rychle roste, tato popínavá rostlina může vyrůst za rok i čtyřicet centimetrů. Na konci jara se jí nebojte sestřihnout na polovinu její délky.
Scindapsus nesnáší přemokření, stačí ho zalévat jednou nebo dvakrát týdně. K tomu přidejte rosení jednou za dva nebo tři dny. V zimě ho pěstujte v teplotě okolo 13 stupňů Celsia, jinak mu celoročně vyhovuje pokojová teplota.
Zeminu zvolíme středně těžkou. Dospod nádoby dáme drenáž aby nedošlo k přemokření. Hnojíme od dubna do srpna jednou za čtrnáct dní a přes zimu jednou za měsíc běžným květinovým hnojivem.
Množíme vrcholovými nebo stonkovými řízky. Řízky uřízneme s 2 až 3 listy a zkrátíme spodní část čistým šikmým řezem. Namočíme do stimulátoru a pícháme přímo do květináčů po několika kusech. Za 4 až 6 týdnů nám zakoření.
Rostlina je velmi odolná, proto chorobami a škůdci trpí jen výjimečně.
O Šplhavníku ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.