Stračku pěstují: Zatím nikdo, buďte první.
Máme více než 350 druhů, které pocházejí z Asie, Evropy. Ke křížení bylo použito jenom některých druhů, ovšem vzniklo z toho nepřeberné množství kříženců. Pro naši přehlednost i v zahradnické praxi se dělí do tří skupin. Botanická skladba rostliny je stejná. Všechny mají vzpřímené, střídavě olistěné stonky, listy jsou dlanité a dělené. Květenství je v hroznech nebo latách, květy jsou jednouché, plné, souměrné, s ostruhou. Kvetou modrou, fialovou, růžovou, bílou barvou v červnu až červenci. Patří do čeledi Ranunculaceae – Pryskyřníkovité.
Vyžadují výsluní, polohy chráněné před větrem, nedáváme do větrných poloh, jelikož snadno poléhají, půdy hlubší, živné, s dostatkem vláhy. Půdy nejlépe vyhnojené dobře vyzrálým kompostem nebo chlévským hnojem.
Množíme dělením, semenem nebo kořenovými řízky, časně z jara. Při sázení, musíme myslet na to, že pro květiny s těžším květenstvím, musíme přidat i opory na přivázání rostliny, až pokvete.
Nesnáší úpal, pravidelná zálivka, zvláště v suchém období. Po odkvětu je dobré je seříznout hned u země a přihnojit, protože další kvetení je na konci léta, i když už slabší.
Solitera do trávníku nebo jako skupinově do trávníku, pod keře, stromy, smíšené trvalkové záhony, k řezu, nízké odrůdy k hrnkovému pěstování, či jiné nádoby.
Jsou mohutné, nevětvené, květenství je hrozen, vysoké jsou 150–180 cm.
Anglické kultivary: Plnokvěté, květenství jsou velká a těžká: Blue Trumphator, Blue Nile, Strawberry Fair.
Německé kultivary: Jednoduché, mají lehčí květenství: Berghimmel, Percival, Perlmutterbaum.
Řidší květenství, vysoké 100–120 cm, bohatě, větvené lodyhy. Kultivary jsou: Atlantis, Piccolo.
Vyšlechtěny v kalifornii a jsou podobné anglickým kultivarům od D. E. hybridy. Kultivary jsou: Astolat, Black Knight, King Arthur.
O Stračce ještě není na Konev.cz diskuze. Založe ji.